2011-04-16 (PAP) - Andrzej Ostoja-Owsiany był człowiekiem, który odważył się iść przeciwko powszechnej opinii, a to było znacznie trudniejsze niż siedzenie w więzieniu - uważa Leszek Moczulski, współtwórca Konfederacji Polski Niepodległej.
Moczulski mówił to w sobotę w Łodzi na konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie sympozjum na temat Andrzeja Ostoja-Owsianego, który był m.in. działaczem KPN.
Zdaniem Moczulskiego, Ostoja-Owsiany należał w czasach PRL do tych osób, które były przekonane, że najważniejsza dla Polski jest sprawa odzyskania niepodległości. "Gotów był o tym mówić publicznie, a to wówczas wymagało odwagi" - powiedział.
Na spotkaniu z dziennikarzami zaprezentowano książkę Łukasza Perzyny "Jak z pierwszej brygady. Opowieść o Andrzeju Ostoi-Owsianym".
Jak mówił jej autor pisanie książki o tym człowieku było "wdzięcznym zajęciem". Przypomniał, że Ostoja-Owsiany był nie tylko politykiem i kandydatem KPN na premiera w 1993 roku, ale był również literatem, myślicielem.
Według Perzyny, od Ostoi-Owsianego można uczyć się stosunku do historii. Był osobą, która zawsze potrafiła prowadzić rozmowy między pokoleniami.
Obecny na konferencji działacz KPN i b. wiceprezydent Łodzi Marek Michalik zdradził, iż jest pomysł, aby imieniem Ostoi-Owsianego nazwać łódzkie muzeum tradycji niepodległościowych. Przypomniał, że kilka dni temu minęła trzecia rocznica jego śmierci.
Andrzej Ostoja-Owsiany urodził się w 1931 roku w Warszawie. W okresie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej o ps. Jędruś. W latach 50. ubiegłego wieku ukończył wydział prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Działał w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Był współzałożycielem Konfederacji Polski Niepodległej.
To właśnie z listy KPN był w latach 1993 - 1997 posłem na Sejm. Następnie z listy Akcji Wyborczej Solidarność zasiadał w ławach senatorskich. W latach 2002 - 2006 był radnym w łódzkim samorządzie. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 9 kwietnia 2008 roku w Łodzi.
Sobotnie sympozjum zorganizował Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja-Owsianego.(PAP)
jaw/ jbr/