W Pałacu Świętego Marcina w Buenos Aires, rezydencyjnej siedzibie argentyńskiego MSZ, wręczono Nagrodę Orła Jana Karskiego jednemu z dwóch jej tegorocznych laureatów: rabinowi Abrahamowi Skórce - poinformowało w sobotę PAP Towarzystwo Jana Karskiego.
Kapituła nagrody uhonorowała rabina Skórkę za "charyzmatyczne kapłaństwo dialogu judeochrześcijańskiego".
Uroczystość rozpoczęło odegranie hymnów narodowych oraz wystąpienia ambasadora Polski Marka Pernala i Izraela – Ilana Sztulmana oraz sekretarza Konferencji Episkopatu Argentyny abp. Carlosa Malfy. Podkreślali oni wielkie znaczenie patrona nagrody Jana Karskiego i jego dzieła wojennego dla narodów polskiego, żydowskiego oraz Kościoła Rzymskokatolickiego.
Wręczenie przyznawanej od 2000 r. nagrody poprzedziła laudacja przewodniczącego Towarzystwa Jana Karskiego Waldemara Piaseckiego, w której uzasadniał on decyzję Kapituły. Zwrócił uwagę na znaczenie dialogu i zbliżenia chrześcijańsko-żydowskiego oraz historyczną rolę papieża Jana Pawła II. Przywołał postać Jerzego Klugera żydowskiego przyjaciela Karola Wojtyły od czasów szkolnych w Wadowicach, poprzez lata pontyfikatu, który odgrywał znaczącą rolę w papieskich działaniach dialogowych.
"Podobną rolę pełni rabin Abraham Skórka u boku papieża Franciszka, a ich przyjaźń i działo porozumienia judeochrześcijańskiego są w świecie powszechnie znane. Dla tego kierunku współistnienia i przyjaźni dwóch wielkich religii nie ma alternatywy" – czytamy w komunikacie Towarzystwa Jana Karskiego przesłanym PAP.
Rabin Abraham Skórka przypomniał w swym wystąpieniu m.in. swe związki z Polską i kontakty z kardynałem Jorgem Bergoglio, obecnym papieżem Franciszkiem. Wyraził satysfakcję z faktu stale postępującej normalizacji i ze zbliżenia w relacjach chrześcijaństwa i judaizmu oraz pomiędzy Stolica Apostolską a Izraelem. Stwierdził, że jest dumny ze swojego w nim uczestnictwa.
Insygnia nagrodowe: statuetkę Orła i dyplom wręczyli laureatowi ambasadorowie Marek Pernal i Ilan Sztulman wraz z abp. Carlosem Malfą i sekretarzem stanu MSZ Argentyny, ambasadorem Santiago De Estradą.
Przekazano list gratulacyjny, jaki do rabina Abrahama Skórki skierowała członkini Kapituły Nagród, przedstawicielka rodziny Jana Karskiego, dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna bohatera.
Na zakończenie spotkania rabin Abraham Skórka wraz z ambasadorami Polski i Izraela oraz sekretarzem MSZ Argentyny zapalili świece w świeczniku chanukowym.
W maju Towarzystwo Jana Karskiego poinformowało, że tegorocznymi laureatami nagrody Orła Jana Karskiego zostali proboszcz parafii św. Franciszka w Aleppo ks. Ibrahim Al Sabbagh oraz rabin Abraham Skórka z Buenos Aires. Ks. Ibrahima Al Sabbagha uhonorowano za "niesienie nadziei w świecie bez nadziei skazanym na obojętność".
Rabin prof. Abraham Skórka to syn żydowskich emigrantów z Polski. Jest rektorem uczelni teologicznej i liderem wspólnoty żydowskiej w Buenos Aires, od lat przyjaźni się z kard. Jorgem Bergoglio, obecnie papieżem Franciszkiem.
Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski.
Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce pt. "Tajne państwo", po raz pierwszy opublikowanej w 1944 r. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł w lipcu 2000 r. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 r. (PAP)
mars/
arch.