Stan wojenny

21.05.2014 aktualizacja 14.07.2016

B. komendant wojewódzki MO skazany za internowania w stanie wojennym

 Sąd Okręgowy w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki Sąd Okręgowy w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki

Na dwa lata bezwzględnego więzienia za bezprawne internowania w stanie wojennym skazał w środę Sąd Okręgowy w Szczecinie byłego komendanta wojewódzkiego MO w Szczecinie gen. Jarosława Wernikowskiego. Wyrok jest prawomocny.

SO zaostrzył wyrok sądu pierwszej instancji, który skazał w ub.r. Wernikowskiego za bezprawne internowania na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy. Zastępca Wernikowskiego Stefan Jedynak został skazany w środę za bezprawne internowania na półtora roku w zawieszeniu na trzy lata. Sąd utrzymał nakaz przeproszenia poszkodowanych i obniżył karę grzywny.

Sąd odwoławczy zezwolił na publikowanie danych oskarżonych.

Apelację od wyroku Sądu Rejonowego złożył IPN i obrońcy oskarżonych. Prokurator żądał zaostrzenia kary, obrońcy natomiast chcieli uniewinnienia oskarżonych.

W uzasadnieniu ustnym sędzia Sądu Okręgowego Bożena Majgier-Strączyńska podkreśliła, że nie ma żadnej wątpliwości, iż decyzje o internowaniu opozycjonistów były bezprawnym pozbawieniem wolności w pierwszych dniach stanu wojennego. Chodzi o przypadki internowania, zanim zaczął formalnie obowiązywać dekret o stanie wojennym.

W uzasadnieniu ustnym sędzia Sądu Okręgowego Bożena Majgier-Strączyńska podkreśliła, że nie ma żadnej wątpliwości, iż decyzje o internowaniu opozycjonistów były bezprawnym pozbawieniem wolności w pierwszych dniach stanu wojennego. Chodzi o przypadki internowania, zanim zaczął formalnie obowiązywać dekret o stanie wojennym.

Sąd uznał jednocześnie, że fałszowanie dokumentów przez oskarżonych stanowiło zbrodnię komunistyczną, ale nie było zbrodnię przeciwko ludzkości - o uznanie czynu za taki wnosił IPN w apelacji.

Obrońca oskarżonych mecenas Bartłomiej Sochański powiedział, że będzie doradzał swoim klientom złożenie skargi kasacyjnej z wnioskiem o odstąpienie od wykonywania kary na czas trwania postępowania kasacyjnego. Jego zdaniem sąd nie zastanowił się, w jakiej sytuacji oskarżeni znajdowali się w 1981 r.

Sąd Rejonowy w Szczecinie skazał w kwietniu 2013 r. Wernikowskiego za bezprawne internowania na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 9 tys. zł grzywny, a Stefana Jedynaka - na dwa lata w zawieszeniu na trzy lata i 8 tys. zł grzywny.

W sprawie nielegalnego internowania sąd oparł się na uzasadnieniu wyroku dotyczącym wprowadzenia stanu wojennego, który zapadł w styczniu 2012 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

Warszawski sąd uznał wtedy, że stan wojenny w Polsce nielegalnie wprowadziła grupa przestępcza pod kierunkiem Wojciecha Jaruzelskiego. Według sądu, ten związek przestępczy o charakterze zbrojnym utworzyli generałowie Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak, Florian Siwicki i Tadeusz Tuczapski - i to oni przygotowali i doprowadzili do nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r.

Jarosław Wernikowski w grudniu 1981 r. był komendantem wojewódzkim MO w Szczecinie, a po 1983 r. szefem Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych. 12 grudnia 1981 r. podpisał decyzję o zatrzymaniu wytypowanych przez SB działaczy "S" twierdząc, że "działał zgodnie z obowiązującym prawem". Według IPN 13 grudnia 1981 r. prawo o wprowadzeniu stanu wojennego jeszcze nie obowiązywało bo Dziennik Ustaw z odpowiednim dekretem został opublikowany 16 grudnia 1981 r. Według obrońców W. żaden komendant MO nie mógł 12 grudnia 1981 r. przypuszczać, że decyzje o internowaniach nie mają podstawy prawnej. (PAP)

res/ ls/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL