Polska po 1989 roku

29.07.2019

Będzie proces ws. zbezczeszczenia pomnika żołnierzy NSZ w Milówce

49-letni mężczyzna odpowie przed żywieckim sądem rejonowym za zbezczeszczenie pomnika żołnierzy NSZ w Milówce – poinformowała szefowa żywieckiej prokuratury rejonowej Agnieszka Michulec. W poniedziałek śledczy skierowali do sądu akt oskarżenia.

Oskarżony, mieszkaniec powiatu żywieckiego, początkowo nie przyznawał się do winy. Zmienił jednak zdanie i zdecydował się dobrowolnie poddać karze. Tego wniosku nie uwzględnił jednak sąd i sprawa trafi na wokandę.

"Skierowaliśmy do sądu wniosek o wymierzenie kary bez przeprowadzenia rozprawy. Sąd nie uwzględnił go i zwrócił sprawę, argumentując, że biorąc pod uwagę podmiotowe i przedmiotowe aspekty, wymierzenie kary pozbawienia wolności nie byłoby zasadne. W takich sytuacjach prokurator kieruje zwyczajny akt oskarżenia do sądu, co stało się w poniedziałek. Sprawa trafi na wokandę" – powiedziała Agnieszka Michulec.

Obelisk w Milówce poświęcony jest żołnierzom NSZ z oddziału Antoniego Bieguna "Sztubaka", którzy po II wojnie działali w zgrupowaniu Henryka Flamego "Bartka" walcząc na Żywiecczyźnie z władzą komunistyczną. 2 marca 2019 r. został oblany czerwoną farbą.

Policjanci po kilku dniach zatrzymali 49-latka. Usłyszał zarzut znieważenia pomnika oraz zniszczenia mienia. Jak wskazała w marcu rzecznik żywieckiej policji Mirosława Piątek, koszt renowacji monumentu został oszacowany na 1,2 tys. zł. Za popełnienie tych przestępstw grozi kara do 5 lat więzienia.

Obelisk upamiętniający "Sztubaka" i jego podkomendnych został odsłonięty w 2015 r. To głaz, na którym widnieje ryngraf oraz tablica z inskrypcją: "W hołdzie żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych ppor. Antoniego Bieguna +Sztubaka+ ze zgrupowania kpt. Henryka Flamego +Bartka+, poległym w walce, zamordowanym i represjonowanym przez władzę komunistyczną. Walczyli o wolną Polskę i godność człowieka".

Związek Żołnierzy NSZ w biogramie Antoniego Bieguna podaje, że urodził się on w Milówce w 1924 r. W 1940 r Niemcy przeprowadzili akcję wysiedleni Polaków z Żywiecczyzny, w tym jego rodzinę. Trafili w okolice Biłgoraju. Tam Antoni został przyjęty zimą 1940 r. do Narodowej Organizacji Wojskowej. Za działalność w konspiracji został aresztowany przez Niemców. Trafił do więzienia w Tarnogrodzie, z którego 8 maja 1942 r. zbiegł. Po ucieczce przeszedł do oddziału partyzanckiego dowodzonego przez por. Jana Przysiężniaka ps. Ojciec Jan. Walczył też pod komendą dowódców NOW, a od 20 września 1942 r. NSZ, jak: kpt. Aleksander Szklarek "Ryś" i mjr Leon Zub-Zdanowicz "Ząb".

Antoni Biegun po wkroczeniu sowietów na Zamojszczyznę powrócił do Milówki. W obawie przez aresztowanie uciekł do Krakowa, gdzie ukrywał się do końca wojny. Później przyjechał do Bielska, gdzie podjął naukę i pracę na kolei. Poszukiwało go UB, które chciało go aresztować za działalność w NOW i NSZ. Biegun schronił się w lesie, gdzie dołączył do oddziału Henryka Flamego "Bartka". W zgrupowaniu wsławił się tym, że osłaniał słynną defiladę NSZ w Wiśle 3 maja 1946 r. oraz aresztował rodzinę działacza komunistycznego Aleksandra Zawadzkiego. Otrzymał za to awans na podporucznika.

Oddział "Bartka" liczył kilkuset żołnierzy. Duża część z nich została zamordowana w 1946 r. przez siły bezpieczeństwa podczas akcji przerzutu na Zachód, która okazała się ubecką prowokacją. Henryk Flame został zastrzelony przez milicjanta w 1947 r.

"Sztubak" z grupą żołnierzy nie zdecydował się wyjechać na Opolszczyznę. Obwiał się, że przerzut jest prowokacją. Dzięki temu uniknął śmierci. Po zabójstwie Flamego zaczął się ukrywać. Wyjechał do Stargardu Szczecińskiego. Założył tam organizację Narodowy Związek Walki. Istniała ona do lutego 1948 r., kiedy Biegun został aresztowany. Po zatrzymaniu, przewieziono go do Krakowa, gdzie był sądzony za działalność w NSZ i NZW. Otrzymał wyrok 15 lat więzienia. Po ośmiu latach został zwolniony. Zmarł 15 września 2001 r. Spoczywa na cmentarzu w Borku Fałęckim.(PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ wnk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL