Europa i świat po 1989 roku

02.05.2018

Biało-czerwone flagi w narodowe święta Polski

Kilkaset biało-czerwonych flag wywieszono w środę, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dniu Polonii i Polaków za Granicą, na domach mieszkańców rejonu solecznickiego na Wileńszczyźnie. Około 80 proc. mieszkańców rejonu stanowią Polacy.

Od dwóch lat akcję „Polska flaga w polskim domu” organizuje Ruch Młodzieży Polskiej działający w rejonie solecznickim.

„Chcemy obudzić chęć demonstrowania swojej polskiej tożsamości, uświadomić, że my, Polacy, mamy prawo podczas polskich świąt narodowych eksponować barwy swego narodu. Chcemy przypomnieć, że powinniśmy pamiętać o swej historii” - powiedział PAP jeden z inicjatorów akcji „Polska flaga w polskim domu” Tomasz Pieszko, uczeń gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach.

W ramach akcji, w ostatnią niedzielę, tak jak w poprzednim roku, w Jaszunach i Solecznikach młodzież sprzedawała za symboliczne 1 euro biało-czerwone flagi. W przyszłym roku młodzież tę działalność zamierza rozszerzyć na inne miejscowości Wileńszczyzny.

„Flagi otrzymujemy od organizacji społecznych z Polski. Pozyskane pieniądze ze sprzedaży przekazujemy na cele charytatywne” - powiedział Pieszko.

W czwartek biało-czerwona flaga zostanie podniesiona też na placu Niepodległości w Wilnie, przed parlamentem Litwy. Podniesienie flagi litewskiej i polskiej, a także ukraińskiej, w południe poprzedzi uroczyste posiedzenie Sejmu poświęcone 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z udziałem wicemarszałek Sejmu RP Beaty Mazurek i przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Andrija Parubija.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ ap/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL