Religia

04.09.2018

Białoruś: Caritas otworzył świetlicę dla dzieci sfinansowaną przez Polskę

Świetlica dla dzieci sfinansowana ze środków Polskiej Pomocy MSZ została uroczyście otwarta w Chrześcijańskim Centrum Socjalnym w Mińsku. Projekt zrealizował białoruski Caritas.

„Polskie MSZ zdecydowało się wesprzeć działający bardzo prężnie na Białorusi Caritas, by w ten sposób pomagać potrzebującym rodzinom i ułatwić dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji wejście w życie dorosłe z większą możliwością integracji” – mówił ambasador Artur Michalski, wskazując, że w sumie w ramach projektu Polska wsparła już utworzenie ośmiu świetlic w różnych miejscowościach na Białorusi.

„W dzisiejszym niespokojnym świecie potrzebni są ludzie wychowani w duchu wartości chrześcijańskich. Caritas to jest miłość i oznacza miłość do każdego człowieka. Dziękujemy Polsce, że w Mińsku jest miejsce, gdzie można uzyskać pomoc” – mówił abp mińsko-mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik białoruskich katolików.

W Chrześcijańskim Centrum Socjalnym, które zostało otwarte pod koniec maja br., działa już m.in. przedszkole i sala opieki medycznej. „Jednym z naszych celów jest stworzenie miejsca, gdzie matki chorych obłożnie dzieci będą mogły je zostawić pod dobrą opieką na jakiś czas, żeby zająć się innymi sprawami albo po prostu odpocząć. Mamy profesjonalne szpitalne łóżka oraz zapewnimy opiekę lekarską” – mówiła wówczas kierowniczka Centrum s. Czesława Nowicka.

Chrześcijańskie Centrum Socjalne zostało urządzone w dawnym domu kultury Mińskiej Fabryki Traktorów, który przeszedł kapitalny remont. Placówkę utworzyły siostry urszulanki dzięki pomocy finansowej episkopatu Włoch oraz niemieckiej fundacji Renovabis. Władze miasta Mińska udostępniły teren.

Centrum nosi imię św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki i patronki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL