Europa i świat po II wojnie światowej

07.11.2014 aktualizacja 14.07.2016

Biermann w Bundestagu o postkomunistach: "resztki smoczego płodu"

Bard antykomunistycznej opozycji w NRD, Wolf Biermann, biorąc udział jako gość honorowy w uroczystym posiedzeniu Bundestagu z okazji 25. rocznicy upadku muru berlińskiego, ostro skrytykował postkomunistyczną Lewicę, nazywając ją "resztkami smoczego płodu".

Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert zaprosił Biermanna - pomimo protestów Lewicy - na piątkowe uroczyste posiedzenia parlamentu. Przed wykonaniem pochodzącego z lat 70. utworu "Pokrzepienie", śpiewanego przez wschodnioniemieckich więźniów politycznych, Biermann odniósł się do zastrzeżeń zgłaszanych wobec jego występu przez posłów Lewicy.

Wolf Biermann należał do najbarwniejszych postaci NRD. W komponowanych przez siebie piosenkach krytykował zakłamanie i autorytaryzm w NRD; z czasem stał się głosem wschodnioniemieckiej opozycji.

"Pogromcy smoków nie uchodzi bohaterskie zwalczanie z wielkim rozmachem resztek smoczego płodu" - powiedział Biermann zwracając się do parlamentarzystów Lewicy. "Zostali pokonani. Wystarczającą karą jest to, że muszą tutaj siedzieć i słuchać tego, co mówię" - dodał 77-letni artysta. "Jako grupa nie jesteście moim zdaniem żadną lewicą" - kontynuował Biermann. "Nazywacie się Lewicą, ale nie jesteście ani lewicą, ani prawicą, lecz jesteście reakcją - mówił piosenkarz. - Jesteście +nędznymi resztkami+ tego, co zostało przezwyciężone".

Pieśń "Pokrzepienie" - jak podkreślił - była śpiewana przez obywateli NRD, którzy sprzeciwiali się władzom, była "pokarmem dla duszy" więźniów politycznych. "To wspaniale, że mogę ją zaśpiewać w parlamencie niemieckiej demokracji" - dodał.

Lammert usiłował zmitygować artystę, zwracając mu uwagę, że prawo głosu w Bundestagu przysługuje tylko posłom, a on został zaproszony do wykonania piosenki. "Nie odzwyczaiłem się od gardłowania w NRD i tym bardziej nie powstrzymam się od tego w tym miejscu" - odparł Biermann.

Po występie kanclerz Angela Merkel i szef SPD, wicekanclerz Sigmar Gabriel gratulowali artyście.

Biermann należał do najbarwniejszych postaci NRD. Pochodzący z robotniczej rodziny żydowskiej (jego ojciec został zamordowany przez nazistów w Auschwitz) komunizujący pieśniarz, poeta i dramatopisarz przeniósł się w 1953 roku dobrowolnie z Hamburga w RFN do NRD, gdzie związał się ze słynną wschodnioberlińską sceną Berliner Ensamble.

W komponowanych przez siebie piosenkach krytykował zakłamanie i autorytaryzm w NRD; z czasem stał się głosem wschodnioniemieckiej opozycji. Władze w Berlinie Wschodnim wykorzystały w 1976 roku jego wyjazd na koncerty do RFN i pozbawiły go obywatelstwa. Ta decyzja wywołała falę protestów wśród intelektualistów w NRD. Biermann zabierał głos w sprawach dotyczących Polski, krytykował w swoich tekstach stan wojenny i gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Należy do zdecydowanych zwolenników twardych rozliczeń z byłymi agentami policji politycznej Stasi.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ jhp/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL