Europa i świat po 1989 roku

12.07.2015 aktualizacja 14.07.2016

Borusewicz: incydent w Srebrenicy to rodzaj prowokacji

Incydent, w czasie którego został uderzony kamieniem serbski premier Aleksandar Vuczić, to rodzaj prowokacji; źle się stało – ocenił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Marszałek uczestniczył w sobotę w uroczystościach upamiętniających 20-lecie masakry, do której doszło na bośniackich muzułmanach w Srebrenicy.

„To, że serbski premier przyjechał do Srebrenicy było bardzo ważnym gestem, to nie było dla niego łatwe” – powiedział dziennikarzom w Sarajewie Borusewicz. Ocenił, że Vuczić to „młody człowiek i młody polityk, który na pewno chce porozumienia pomiędzy narodem serbskim i bośniackim”.

„Bardzo źle się stało, że do takiego incydentu doszło” – podkreślił marszałek Senatu. Dodał, że rozmawiał o tym zdarzeniu z wieloma Bośniakami i wszyscy oni jednoznacznie i zdecydowanie potępiali to zdarzenie.

"Ta uroczystość była bardzo podniosła i piękna, nie powinna jej psuć prowokacja jakiejś grupki ludzi, bo całe to zdarzenie to pewnie był rodzaj prowokacji” – ocenił Borusewicz.

Do incydentu doszło podczas uroczystości na cmentarzu Potoczari, na wschodzie Bośni i Hercegowiny. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi, w tym ok. 90 zagranicznych delegacji, zgromadziło się tam, by w 20. rocznicę masakry uczestniczyć w pochówku 136 niedawno zidentyfikowanych ofiar. Szef serbskiego rządu został trafiony w twarz kamieniem; zostały rozbite jego okulary. Delegacja serbska opuściła uroczystości.

Serbskie MSZ zażądało od władz BiH, aby publicznie potępiły, nazwany przez Belgrad "próbą zabójstwa", atak na premiera Vuczicia. Władze Bośni i Hercegowiny zdecydowanie potępiły atak; wyraziły ubolewanie z tego powodu.

W lipcu 1995 roku siły Serbów bośniackich wymordowały w pobliżu Srebrenicy blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców. (PAP)

wni/ woj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL