Udział w obchodach 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim mają być przede wszystkim budowaniem wspólnoty - wspólnoty tych wartości, za które oddawali życie powstańcy getta, jak również i Polacy, którzy niewiele później też ginęli w Powstaniu Warszawskim - powiedział PAP bp Mieczysław Cisło.
Biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej i były przewodniczący Komisji ds. Dialogu z Judaizmem KEP Mieczysław Cisło w rozmowie z PAP przed czwartkowymi uroczystościami pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie powiedział, że "my się solidaryzujemy w tej pamięci z narodem żydowskim, który został przez nazizm hitlerowski skazany na całkowitą zagładę".
"To są nasi obywatele, nasi sąsiedzi i nasi starsi bracia w wierze. Jeżeli bracia ginęli, to z naszej strony jest i cierpienie, i solidarność" - podkreślił bp Cisło.
Stąd też dzisiaj - jak zaznaczył hierarcha - "chcemy świętować pamięć bohaterstwa narodu żydowskiego, który podczas powstania w getcie warszawskim dał wyraz woli walki i to walki beznadziejnej, ale dla zachowania godności".
"Chcemy dzisiaj uczestniczyć bezpośrednio pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, żeby okazać solidarność pamięci, ale też wybudować przyszłość, bo nie chcemy jedynie opłakiwać przeszłości czy cierpienia z przeszłości. Chcemy jakby na gruzach, tak jak Warszawa została na gruzach odbudowana, tak na gruzach tamtego Holokaustu chcemy razem, wspólnie budować życie i razem z Żydami na polskiej ziemi, dlatego, że oni mają prawo do tej ziemi, bo dla większości z nich to była pierwsza ojczyzna. Dopiero dzisiaj Izrael dla wielu jest drugą ojczyzną" - podkreślił w rozmowie z PAP bp Cisło.
Dlatego - jak dodał hierarcha - "na ziemi polskiej chcemy budować wspólnotę z narodem żydowskim, solidarność z narodem, który ma dzisiaj swoje państwo i może trzeba było tej ofiary, żeby to państwo zaistniało po wojnie, ale też chcemy budować wspólnotę na tej ziemi". Bp Cisło zaznaczył jednocześnie, że temu ma służyć dialog, jaki Kościół katolicki prowadzi z przedstawicielami judaizmu, ale judaizm utożsamia się z narodem żydowskim.
Powstanie w getcie rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. Potem Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.(PAP)
autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ wus/