Europa i świat po 1989 roku

20.02.2019

Bp R. Markowski: słowa p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela o polskim antysemityzmie są obraźliwe

W wymiarze moralnym słowa p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela o polskim antysemityzmie są nie tylko obraźliwe i krzywdzące dla narodu polskiego, słowa te przede wszystkim nie odpowiadają prawdzie historycznej - powiedział PAP przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP bp Rafał Markowski.

Zdaniem biskupa Markowskiego, kryzys w relacjach polsko-żydowskich wywołany nieodpowiedzialnymi słowami Israela Katza, p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela, należy rozpatrywać nie tylko w kategoriach politycznych. "Krytyka sięga głębiej sfery moralności i relacji międzyludzkich" - podkreślił.

Bp Markowski nawiązał jednocześnie do wypowiedzi naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, który stwierdził, że słowa p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela "są nie tylko krzywdzące i bolesne dla Polaków, ale przede wszystkim nie są prawdziwe". Dodał, że w oświadczeniu naczelnego rabina Polski oraz Związku Wyznaniowych Gmin Żydowskich w Polsce czytamy, że tego rodzaju słowa "znieważają również polskich Żydów".

W ocenie biskupa Markowskiego, zaistniała sytuacja "niweczy wieloletnie wysiłki wielu środowisk zaangażowanych w budowanie dobrych relacji polsko-żydowskich, zwłaszcza Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP".

"Od 30 lat podejmujemy wspólny wysiłek i wspólną pracę na rzecz budowania dobrych relacji polsko-żydowskich, poczucia bezpieczeństwa i tolerancji, upamiętniania historycznych miejsc związanych z judaizmem i obecności Żydów w Polsce" - podkreślił w rozmowie z PAP bp Markowski.

Dodał, że ta praca przynosi konkretne owoce codziennych kontaktów, wspólnych konferencji, wspólnie przeżywanych rocznic i obchodów, czego przykładem jest Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, organizowany nie tylko centralnie, ale coraz częściej w małych miejscowościach z udziałem społeczności żydowskiej.

"Ten wysiłek należy kontynuować, jednak jest on stale narażony na wstrząsy, czego przykładem jest obecna sytuacja w relacjach polsko-żydowskich, nad czym bardzo ubolewam" - powiedział PAP bp Markowski.

Dziennik "Jerusalem Post" poinformował w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie, gdzie odbywał się szczyt bliskowschodni, premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz kancelaria premiera Izraela. Według przedstawionych przez stronę izraelską wyjaśnień, w rzeczywistości szef izraelskiego rządu podczas rozmowy z dziennikarzami mówił o Polakach, nie o polskim narodzie ani państwie i odnosił się jedynie do tych Polaków, którzy współpracowali z nazistami.

P.o. szefa izraelskiego MSZ Israel Katz odnosząc się w niedzielę do słów przypisanych przez media izraelskie premierowi Izraela stwierdził: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela - PAP), któremu Polacy zamordowali ojca - +Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki+".(PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL