2011-05-12 (PAP) - Folder Fundacji Auschwitz-Birkenau „Konserwacja Auschwitz-Birkenau. Nasza odpowiedzialność za przyszłe pokolenia” uznany został przez brytyjską organizację Design & Art Direction za jedną z najlepiej zaprojektowanych publikacji – podało w czwartek Muzeum Auschwitz.
Folder wykonała brytyjska firma So Design Consultants jako dar dla Miejsca Pamięci. „Dzięki współpracy z Fundacją oraz zespołem Miejsca Pamięci udało się nam stworzyć wydawnictwo, w którym delikatne rozwiązania dizajnu graficznego towarzyszą bardzo mocnym fotografiom tworzącym głębię przekazu. Uznanie dla naszej pracy to dowód na to, że ta publikacja przyciąga uwagę. To dla nas bardzo ważne, ponieważ ten projekt powstał z potrzeby serca.” — powiedział dyrektor kreatywny firmy, Steve Haskins.
Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M.A. Cywiński powiedział: „Zdajemy sobie sprawę, że na styku kultury i zdobywania funduszy nie jest łatwo odnaleźć się z pytaniami dotyczącymi pamięci, tożsamości, śmierci, czy granic człowieczeństwa. Tym bardziej cieszy to, że nasze, w dużej mierze intuicyjne, starania zostały dostrzeżone i docenione. Wszystkim nam chodzi o jedno: to miejsce musi pozostać wymowne. Dla pokoleń!”
Publikacja wspiera pozyskiwanie funduszy na konserwacje historycznych obiektów po niemieckim obozie Auschwitz. Dostępna jest w internecie pod adresem: pl.auschwitz.org.pl/m/index.php?option=com_content&task=view&id=984&Itemid=137 .
W folderze prezentowane są najważniejsze planowane projekty, które obejmują przede wszystkim teren byłego Auschwitz II - Birkenau: konserwację baraków murowanych, drewnianych, zachowanych ruin oraz drewnianych wież strażniczych. W publikacji znalazły się także podstawowe informacje na temat misji i struktury oraz działalności Fundacji Auschwitz-Birkenau. Całość uzupełniają fotografie Miejsca Pamięci.
Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w styczniu 2009 roku. Jej celem jest zgromadzenie 120 mln euro na funduszu wieczystym, z którego coroczne odsetki, w wysokości kilku milionów euro, pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po byłym obozie. Dotychczas różne rządy zadeklarowały już łącznie ponad 80 milionów euro.
Konserwatorzy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau obliczyli, że roczne koszty niezbędnych działań konserwatorskich, w zależności od realizowanych projektów, wyniosą od 3,6 do 5,5 miliona euro. (PAP)
szf/ ls/