Europa i świat po II wojnie światowej

16.08.2018

Czechy: konkurs na najlepszą fotografię z 1968 r. - rozstrzygnięty

„Ranny na noszach” - zdjęcie, które w sierpniu 1968 roku, gdy rozpoczęła się inwazja na Czechosłowację, zrobił Brzetislav Hybler, zostało uznane w czwartek za najlepszą fotografię z tych dni. W konkursie uczestniczyło ponad 1500 zdjęć autorstwa profesjonalistów i amatorów.

Konkurs miał nie tylko zwrócić uwagę na rocznicę okupacji z 1968 r., ale także pokazać nieznane dotąd zdjęcia z tych wydarzeń. Zwycięzcę wybrało jury składające się z wybitnych czeskich fotografów, któremu przewodniczył Herbert Slavik, znany m.in. ze zdjęć z aksamitnej rewolucji w 1989 r. Konkurs zorganizowało Czeskie Radio we współpracy z Czech Photo Centre.

Zwycięska fotografia, którą Hybler zrobił 21 sierpnia 1968 roku, pokazuje rannego człowieka wnoszonego do karetki w pobliżu siedziby czechosłowackiego radia. W imieniu autora nagrodę odebrała jego żona. „Bardzo się bałam. Stałam w tej chwili w pobliżu sklepu spożywczego i zastanawiałam się, czy mąż to przeżyje, bo przecież on musiał być tam, gdzie coś się dzieje. Cieszyłam się, gdy wrócił, bo czekał nas ślub” – mówiła agencji CTK.

Wojska Układu Warszawskiego przekroczyły granice Czechosłowacji w nocy z 20 na 21 sierpnia. Tak zakończyła się „praska wiosna” – próba zreformowania socjalistycznej Czechosłowacji i jej partii komunistycznej. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami historyków inwazja kosztowała życie 137 osób.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ ndz/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL