Okupacja sowiecka

17.09.2017

Demonstracja "Gazety Polskiej" przed ambasadą rosyjską w Warszawie

Przed ambasadą rosyjską odbyła się w niedzielę wieczorem manifestacja klubu "Gazety Polskiej" w związku z 78. rocznicą napaści ZSRR na Polskę. Trzeba przypominać, że Rosja jest prawnym i ideologicznym spadkobiercą Związku Sowieckiego - mówił opozycjonista z czasów PRL Adam Borowski.

W niedzielę, w 78. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę przed ambasadą rosyjską w Warszawie odbyła się manifestacja organizowana przez warszawski klub "Gazety Polskiej". Mimo ulewnego deszczu przed ambasadą zebrało się kilkadziesiąt osób, trzymali biało-czerwone flagi. Obecni wśród nich byli m.in. działacz antykomunistyczny, szef warszawskiego klubu "GP" Adam Borowski i publicysta Jan Bodakowski.

Borowski apelował, aby pamiętać, że Rosja "jest prawnym i ideologicznym spadkobiercą Związku Sowieckiego". "Groźne dla nas jest to, że Rosja i Władimir Putin nie chcą uznać agresji 17 września za akt agresji, akcję imperialnych dążeń Związku Sowieckiego w tamtym czasie" - ocenił.

Bodakowski z kolei zwrócił uwagę, że "sowiecka okupacja" była nie tylko okupacją polityczną, a także przekreśleniem "na 50 lat możliwości rozwoju gospodarczego Polski". Wskazał, że w wyniku działań Armii Czerwonej, okupacji i - jak się wyraził - "rządów kolaborantów sowieckich" Polakom odebrano prawo własności. "Dzisiaj to, że my nie mamy własności, nie jest wynikiem tego, że byliśmy niegospodarni, tylko że nam tę własność jako narodowi odebrano" - dodał.

17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. W wyniku najazdu i rozbioru Polski dokonanego przez III Rzeszę i ZSRR, Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln. Okrojona Wileńszczyzna została przez władze sowieckie w październiku 1939 r. przekazana Litwie. Jednak w czerwcu 1940 r. Litwa razem z Łotwą i Estonią została włączona do Związku Sowieckiego. Pełna liczba ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939-1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją, do dziś nie jest znana.(PAP)

kflo/ agzi/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL