Wybitny kryminolog, literat i badacz niemieckich, hitlerowskich zbrodni Dieter Schenk został w poniedziałek doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Laureat współpracuje z łódzką uczelnią od 20 lat.
"Nie potrafię podróżować po Polsce koleją lub autem bez wzruszeń. Tablice z nazwami miejscowości przywołują w mojej pamięci obrazy masakr tam dokonanych, dzieje się tak nieskończenie wiele razy; nigdy nie będę w stanie wybaczyć moim nazistowskim przodkom. Im intensywniej powiększała się moja wiedza o narodowym socjalizmie, tym głębsza stawała się otchłań zła, w którą patrzyłem" - powiedział Dieter Schenk w wykładzie wygłoszonym po odebraniu honorowego tytułu.
Wystąpienie laureata dotyczyło przemyśleń i doświadczeń z ostatnich 20 lat, poświęconych na badania nazistowskiego ludobójstwa dokonanego na polskiej inteligencji. Ich podsumowaniem może być refleksja uhonorowanego badacza, dotycząca kary śmierci.
"Nie potrafię podróżować po Polsce koleją lub autem bez wzruszeń. Tablice z nazwami miejscowości przywołują w mojej pamięci obrazy masakr tam dokonanych, dzieje się tak nieskończenie wiele razy; nigdy nie będę w stanie wybaczyć moim nazistowskim przodkom. Im intensywniej powiększała się moja wiedza o narodowym socjalizmie, tym głębsza stawała się otchłań zła, w którą patrzyłem" - powiedział Dieter Schenk.
Z jednej strony jest on aktywnym działaczem Amnesty International i przeciwnikiem kary śmierci. Z drugiej – uważa on najwyższy wymiar kary orzeczony w przypadku hitlerowskich zbrodniarzy za "sprawiedliwy i jedynie adekwatny". Dieter Schenk (ur. 1937 r.) pochodzi z Frankfurtu nad Menem. Jest publicystą i autorem ponad 20 książek prawno-historycznych. Przedmiotem jego badań były m.in. zbrodnie hitlerowskie w Gdańsku i Prusach Zachodnich, wymordowanie polskich profesorów Uniwersytetu Lwowskiego, holocaust w Galicji Wschodniej czy biografia Hansa Franka.
Od 20 lat społecznie wygłasza na Uniwersytecie Łódzkim wykłady i prowadzi seminaria z zakresu historii narodowego socjalizmu w III Rzeszy oraz realiów ścigania zbrodni hitlerowskich w RFN, a także współczesnego niemieckiego prawa karnego i kryminologii.
Jest też absolwentem Akademii Kierownictwa Policji, byłym szefem centrali ds. zwalczania narkotyków w Hesji i policji kryminalnej w Giessen i byłym dyrektorem w Federalnym Urzędzie Kryminalnym.
"Na fasadzie naszego Wydziału Prawa i Administracji umieszczone zostały trzy słowa; Veritas, Libertas, Iustitia – Prawda, Wolność, Sprawiedliwość. Słowa te odnoszę dziś do twórczości Dietera Schenka, ale także do cech jego osoby. Jest on bowiem wysłannikiem dziejowej Nemezis, pojmowanej nie jako mścicielka, lecz jako bogini historycznej sprawiedliwości" – podkreślił w laudacji promotor doktoratu prof. Witold Kulesza.
Pracą, która przyniosła Schenkowi szacunek i uznanie polskich badaczy była opublikowana w 1995 r. "Polska Poczta w Gdańsku. Historia niemieckiego morderstwa sądowego", w której wymienił nazwiska nazistowskich prawników i zdefiniował ich jako morderców, szczegółowo opisując mechanizm ich ochrony przed odpowiedzialnością za popełnione sądowe morderstwa, jaki wytworzony został w powojennych Niemczech.
Pracą, która przyniosła Schenkowi szacunek i uznanie polskich badaczy była opublikowana w 1995 r. "Polska Poczta w Gdańsku. Historia niemieckiego morderstwa sądowego", w której wymienił nazwiska nazistowskich prawników i zdefiniował ich jako morderców, szczegółowo opisując mechanizm ich ochrony przed odpowiedzialnością za popełnione sądowe morderstwa, jaki wytworzony został w powojennych Niemczech.
"Zawarta w książce perfekcyjna argumentacja historyczna i jurystyczna doprowadziła do uznania za bezprawne i uchylenia zbrodniczego skazania przez niemiecki sąd wojskowy na karę śmierci 38 polskich pocztowców" – podkreślił prof. Kulesza.
Dieter Schenk dołączył do grona ponad 100 wybitnych postaci, które od 1949 roku otrzymały tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Są wśród nich m.in. Julian Tuwim, Tadeusz Kotarbiński, Karl Dedecius, Leszek Kołakowski, ks. Józef Tischner, Jan Karski, Andrzej Wajda, Kazimierz Dejmek, Lady Margaret Thatcher, Władysław Bartoszewski, Jose Manuel Barroso, Amos Oz, Krzysztof Zanussi, Umberto Eco, Krzysztof Pomian. (PAP)
agm/ pat/