Pokaz filmu, wykład, msza święta i marsz złożą się na pomorskie obchody Dni Rotmistrza Witolda Pileckiego organizowane m.in. przez gdański oddział IPN. Przy szkole w Przodkowie zostanie też odsłonięty obelisk upamiętniający tego Żołnierza Wyklętego.
Jak powiedział PAP rzecznik prasowy gdańskiego oddziału IPN Marcin Węgliński, Dni Rotmistrza Witolda Pileckiego organizowane są w maju, bo to właśnie w tym miesiącu przypadka kilka ważnych rocznic związanych z tą postacią, w tym rocznica urodzin i śmierci.
Węgliński poinformował, że pierwsza z imprez, która złoży się na – współorganizowane przez gdański IPN, obchody będzie miała miejsce we wtorek w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Odbędzie się tam pokaz filmu „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”. „Gościem specjalnym pokazu będzie 95-letni dziś Kazimierz Piechowski, który w 1942 roku – podobnie jak Witold Pilecki – brawurowo uciekł z Auschwitz-Birkenau, po ucieczce walczył w AK, a po wojnie był prześladowany przez aparat bezpieczeństwa PRL” – poinformował Węgliński.
W czwartek w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbędzie się wykład Piotra Szubarczyka Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku pt. „Rotmistrz Witold Pilecki +Druh+ – europejska twarz odwagi”.
Z kolei w piątek w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie, którego częścią jest Technikum im. rtm. Witolda Pileckiego, zaplanowano odsłonięcie i poświęcenie obelisku upamiętniającego piątą rocznicę nadania szkole imienia. Jak powiedział PAP dyrektor szkoły Kazimierz Klas, obelisk to trzytonowy, pochodzący z Kaszub głaz. Dodał, że w piątek na terenie zielonym przy szkole zostanie też zasadzony dąb upamiętniający patrona szkoły.
Ostatnim punktem obchodów będzie zaplanowany na niedzielę Gdański Marsz Rotmistrza Pileckiego. Poprzedzi go msza św. w kościele św. Brygidy. Po niej spod świątyni wyruszy marsz, który zakończy się pod Dworem Artusa, gdzie głos zabiorą organizatorzy, w planach jest też krótki koncert piosenek Zespołu Historyczno-Patriotycznego „Forteca” w wykonaniu absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.
Oprócz IPN wśród organizatorów Dni Rotmistrza Witolda Pileckiego są m.in. Stowarzyszenie KoLiber i Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Gdańskiego.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. wszedł w "kocioł" podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz. Uciekł z obozu pod koniec kwietnia 1943 r. Trafił do AK i brał udział w powstaniu warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.
W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika. (PAP)
aks/ dym/