Gdańsk oraz położone w Korei Południowej Saemangeum są chętne do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. W tym, organizowanym raz na cztery lata, zlocie harcerzy z całego świata, może wziąć udział nawet około 40 tysięcy młodych ludzi.
O tym, że Gdańsk ma tylko jednego konkurenta w staraniach o organizację światowego zlotu harcerzy w 2023 roku, poinformowała we wtorek Marta Bednarska - szefowa Grupy Roboczej Komunikacja i Promocja działającej w ramach Zespołu Projektu Jamboree 2023.
Według Bednarskiej z informacji przekazanych przez Stephena Pecka - dyrektora Światowego Biura Skautowego ds. Imprez Światowych - wynika, że konkurentem Gdańska jest Saemangeum – ośrodek powstający nad Morzem Żółtym w pobliżu najdłuższego na świecie falochronu.
Pierwsze Światowe Jamboree Skautowe odbyło się w 1920 r. w Londynie. Ostatni zlot miał miejsce w 2015 r. w Japonii, a w 2019 r. harcerze spotkają się w USA. Polska nigdy jeszcze nie była gospodarzem Jamboree.
Chęć pretendowania do organizacji w 2023 roku Światowego Jamboree Skautowego Gdańsk ogłosił oficjalnie w czerwcu 2015 r., kiedy to władze miasta podpisały z władzami Związku Harcerstwa Polskiego wstępną umowę dotyczącą organizacji zlotu (w przypadku powierzenia polskim harcerzom przygotowania tej imprezy).
Wcześniej - w maju 2014 r. projekt organizacji zlotu w Polsce poparł polski rząd. Decyzja ta oznacza wsparcie dla wniosku ZHP, zapewnia też ułatwienia ze strony państwa przy organizacji imprezy.
Decyzja o przyznaniu organizacji zlotu Polsce lub Korei Południowej zapadanie w sierpniu 2017 roku podczas Światowej Konferencji Skautowej w Azerbejdżanie. Do tego czasu przedstawiciele Światowego Biura Skautowego ocenią obie kandydatury m.in. na podstawie wizytacji miejsc, w których miałoby zostać urządzone harcerskie miasteczko.
W przypadku Gdańska - w razie powodzenia starań - harcerskie miasteczko namiotowe powstałoby na Wyspie Sobieszewskiej. Władze miasta podpisały już nawet wstępną umowę dzierżawy 300 hektarów na terenie Wyspy.
Jak powiedziała PAP Bednarska, w Zespole Projektu Jamboree 2023, który odpowiada za promocję kandydatury Gdańska, pracuje ponad 100 osób z całej Polski.
„Jesteśmy obecni na różnych spotkaniach, zjazdach, na których promujemy naszą kandydaturę. W zespole są też architekci, logistycy czy specjaliści od bezpieczeństwa, którzy już dziś wykonują wstępne plany i spotykają się z osobami odpowiedzialnymi za organizację poprzednich zlotów” – powiedziała PAP Bednarska dodając, że w zespole jest też grupa, która planuje program imprezy.
Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsza impreza tego środowiska. W 2023 r. - w 25. Jamboree, ma wziąć udział około 40 tysięcy skautów z ponad 160 krajów.
W zlocie mogą brać udział harcerze w wieku 14-18 lat, uczestnikiem organizowanego raz na cztery lata zlotu można więc być tylko raz w życiu. Spotkanie trwa kilkanaście dni, w czasie których skauci biorą udział w zajęciach edukacyjnych i kulturalnych, zwiedzają kraj i region, w którym odbywa się zjazd, ale wykonują też prace społeczne na rzecz różnych lokalnych organizacji czy społeczności.
Pierwsze Światowe Jamboree Skautowe odbyło się w 1920 r. w Londynie. Ostatni zlot miał miejsce w 2015 r. w Japonii, a w 2019 r. harcerze spotkają się w USA. Polska nigdy jeszcze nie była gospodarzem Jamboree. (PAP)
aks/ par/