W Ambasadzie RP w Wilnie odbyła się uroczysta prezentacja specjalnego dwujęzycznego wydania magazynu historycznego „Mówią Wieki”, poświęconego powstaniu styczniowemu. Wydarzenie zostało zorganizowane 18 marca, w rocznicę rozpoczęcia walk powstańczych na Litwie i jest częścią obchodów Roku Powstania Styczniowego z okazji 150. rocznicy jego wybuchu.
„Cały rok 2013 zarówno w Polsce, jak i na Litwie upłynie pod znakiem wspomnień o wspólnych walkach pod sztandarami Orła i Pogoni o niepodległość, integralność i prawo do samostanowienia… Pragnę wyrazić nadzieję, że specjalne wydanie miesięcznika spotka się z zainteresowaniem nie tylko naukowców, ale też młodzieży, nauczycieli. Myślę, że przyczyni się do lepszego zrozumienia i wspólnej historii, i siebie nawzajem” – powiedział w trakcie inauguracji wydarzenia ambasador Polski na Litwie Janusz Skolimowski.
„Cały rok 2013 zarówno w Polsce, jak i na Litwie upłynie pod znakiem wspomnień o wspólnych walkach pod sztandarami Orła i Pogoni o niepodległość, integralność i prawo do samostanowienia… Pragnę wyrazić nadzieję, że specjalne wydanie miesięcznika spotka się z zainteresowaniem nie tylko naukowców, ale też młodzieży, nauczycieli” – powiedział ambasador Polski na Litwie Janusz Skolimowski.
W spotkaniu udział wzięli m.in. minister oświaty i nauki Litwy Dainius Pavalkis, doradca premiera RL Vilius Kavaliauskas, wiceminister kultury Edward Trusewicz, Janusz Skolimowski oraz redaktor prowadzący magazynu „Mówią Wieki” Wojciech Kalwat i historyk, historyk i szef działu badawczego Muzeum Historii Polski Michał Kopczyński oraz litewscy historycy Darius Staliūnas i Ieva Šenavičienė.
Specjalne wydanie magazynu „Mówią wieki” przygotowali naukowcy z Polski i Litwy, a materiały w nim zawarte zostały opublikowane po polsku i po litewsku. Znalazły się w nim artykuły Andrzeja Szwarca, Ievy Šenavičienė, Jerzego Zdrady, Wojciecha Kalwata, Dariusa Staliūnasa i innych. Słowem wstępnym opatrzył Janusz Skolimowski.
Michał Kopczyński z MHP zapowiedział następne cztery wydania specjalne poświęcone polsko-litewskiej historii.
Jeden z uczestników wydarzenia, pracownik Instytutu Historii Litwy, autor publikacji „Powstanie 1863-1864 na Litwie” – Darius Staliūnas, zwrócił uwagę nie tylko na odmienne nazwy zrywu niepodległościowego w Polsce i na Litwie ale przede wszystkim na rozbieżności, najpierw w rosyjskiej, potem w litewskiej narracji historycznej.
Litewski minister oświaty i nauki Dainius Pavalkis radził szukać tego, co łączy, nie zaś tego, co dzieli:
– Musimy szukać tego, co wspólne, co może być platformą do współpracy. Możemy spojrzeć wstecz, ale musimy patrzeć do przodu, w przyszłość.
Z kolei wiceminister kultury Edward Trusewicz przywołał słowa Jerzego Giedroycia: „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Litwy”. W dzisiejszych, symbolicznie mówiąc nowych czasach, kultura będzie mostem, który jeszcze bardziej złączy nasz naród litewski, podkreślam to jako Polak i wiceminister kultury, nasz naród litewski z narodem polskim”.
Cel spotkania i specjalnego wydania „Mówią wieki”, zaznaczył we wstępie redaktor naczelny Jarosław Krawczyk: „Mamy nadzieję, że ta inicjatywa okaże się inspiracją dla innych – naszą cegiełką w budowaniu polsko – litewskiego porozumienia”.
Kurier Wileński / DELFI / MHP