Holokaust

02.05.2018

Dyplomacja UE: wypowiedź M. Abbasa o Holokauście - nie do przyjęcia

Słowa przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, że Żydzi są odpowiedzialni za wymierzone w nich prześladowania, jest nie do przyjęcia i będzie argumentem dla przeciwników rozwiązania dwupaństwowego - oświadczyła w środę służba dyplomatyczna UE.

"Wypowiedź palestyńskiego przywódcy Mahmuda Abbasa z 30 kwietnia zawierała niedopuszczalne uwagi dotyczące źródeł Holokaustu i legitymacji państwa Izrael" - podkreśliła Europejska Służba Działań Zewnętrznych w oświadczeniu, utrzymanym, jak zauważa Reuters, w bardzo ostrym tonie.

"Język tego typu będzie jedynie na rękę tym, którzy nie chcą rozwiązania dwupaństwowego, za którym sam Abbas wielokrotnie orędował" - dodano.

Wcześniej w środę premier Izraela Benjamin Netanjahu na Twitterze oskarżył Abbasa o antysemityzm i negowanie Holokaustu, a jego wypowiedź określił jako "szczyt ignorancji".

W poniedziałkowym przemówieniu w Palestyńskiej Radzie Narodowej (parlamencie) Abbas powiedział, że wrogie postawy wobec Żydów w Europie były spowodowane ich "społeczną funkcją", w tym lichwą, a nie religią. Dodał, że "z historii wynika, iż nie ma podstaw dla istnienia ojczyzny Żydów". (PAP)

akl/ kar/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL