Solidarność

10.12.2019

Działacze dawnej opozycji odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności

Pięć kolejnych osób, które w latach 80. ubiegłego wieku w różny sposób były zaangażowane w działalność opozycji antykomunistycznej w północno-wschodniej Polsce, zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się we wtorek w białostockim oddziale IPN.

We wtorek Krzyże Wolności i Solidarność otrzymali w Białymstoku: Zbigniew Jacenty Hasulak, Stanisław Dariusz Jarosiński, Krystyna Strubel i Władysław Zarecki. Pośmiertnie wyróżniono również Janinę Werpachowską. "Na pewno wiele osób zasługuje na wyróżnienie za postawę w czasach komunizmu" - mówił, dziękując w imieniu odznaczonych Stanisław Dariusz Jarosiński.

Wręczający odznaczenia prezes IPN Jarosław Szarek podkreślał znaczenie pamięci. "To jest istota naszego trwania. Pamięć, którą zawsze każdy okupant, każdy zaborca, każdy człowiek źle życzący naszej ojczyźnie, chce odebrać. Człowiek bez pamięci, bez korzeni, jest bezbronny, łatwo daje się manipulować" - mówił.

Szarek mówił też, że Solidarność jako ruch obywatelski, upomniała się o godność człowieka. "Ale upomniała się też o pamięć, o prawdę, ten fundament naszego bycia, człowieczeństwa. System komunistyczny był zbudowany na kłamstwie, kilkadziesiąt lat jego trwania pozostawiło wiele ran, wiele pęknięć w nas samych" - powiedział prezes IPN.

CZYTAJ TAKŻE

Podkreślił, że wyrazem tej pamięci jest Krzyż Wolności i Solidarności. Zapewniał, że IPN "uczyni wszystko", żeby dzieje życia działaczy opozycji antykomunistycznej sprzed kilkudziesięciu lat zostały przekazane młodemu pokoleniu. "Żeby państwa historia, państwa zmagania, były dla młodego pokolenia punktem odniesienia, żeby kolejne młode pokolenie na tym budowało" - mówił Szarek.

W Białymstoku podobna uroczystość odbyła się pół roku temu; wyróżniono wówczas dziewiętnaście osób. W ciągu kilku lat Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało w tym regionie już w sumie ok. stu działaczy dawnej opozycji.

Krzyże Wolności i Solidarności są przyznawane od sierpnia 2010 r. Ustanowiono je przed 30. rocznicą Sierpnia'80 oraz powstania NSZZ "Solidarność". Odznaczenia nadaje prezydent RP na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Honorowani są nimi działacze opozycji demokratycznej, przede wszystkim za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski.

Odznaczenie nawiązuje do Krzyża Niepodległości z 1930 r., ustanowionego z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej jako "wyraz wdzięczności II RP dla wszystkich tych, którzy walczyli o jej niepodległość". Oba odznaczenia mają podobny wzór, różnią się kolorystyką i napisami.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL