„MacArthur”
„MacArthur”
II wojna światowa na Filipinach. Jest rok 1942 i Amerykanie pod wodzą generała MacArthura są zmuszeni do odwrotu. Ofensywa japońska okazała się za silna dla niewielkich jednostek stacjonujących na Filipinach. Generał MacArthur, wbrew własnym zasadom, zostawiając jeszcze broniące się jednostki, ewakuuje się do Australii na wyraźny rozkaz prezydenta USA. To decyzja będzie dla generała wyrzutem sumienia do końca życia. Chcąc „odpokutować” swoją ucieczkę, jeszcze silniej angażuje się w walkę z Japończykami. Zostaje dowódcą wszystkich sił alianckich na obszarze południowo-zachodniego Pacyfiku. MacArthur przeprowadza szereg udanych akcji wojskowych, aby po dwóch latach wrócić i odbić Filipiny z rąk Japończyków. Po zakończeniu wojny (zrzucenie bomb na Hiroszimę i Nagasaki) przyjmuje kapitulację Japonii i do 1951 roku będzie dowódcą wojsk okupacyjnych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Generał MacArthur odegra niepoślednią rolę w odbudowywaniu i reformach Japonii. W 1950 będzie jeszcze dowodził siłami NATO w czasie wojny koreańskiej, lecz wskutek konfliktu z prezydentem Trumanem zostanie ostatecznie zdymisjonowany.
Biograficzny film Josepha Sargenta opowiadający o życiu słynnego generała nie jest laurką dla bohatera. Reżyser przedstawia MacArthura jako człowieka charyzmatycznego, odważnego i zdecydowanego, lecz także niepozbawionego wad. Generał potrafi być porywczy, zasadniczy w poglądach i bezwzględny w działaniu. Jego życie prywatne (dwa małżeństwa) nie było do końca udane, gdyż MacArthur był niemalże całkowicie pochłonięty sprawami wojskowymi. W filmie Sargenta wspaniałą kreację stworzył Gregory Peck, gwiazda kina amerykańskiego znana z takich obrazów jak Rzymskie wakacje czy Moby Dick.
„MacArthur” na Zone Europa w sobotę 17 marca o godz. 20:00.
Dzieje.pl wraz z kanałem Zone Europa i www.merlin.pl przygotowały konkurs, w którym do wygrania jest pięć książek „Dzienniki Kamikadze. Poruszające wyznania japońskich studentów-pilotów” autorstwa Emiko Ohnuki-Tierney.
Opis nagrody:
Emiko Ohnuki-Tierney: „Dzienniki Kamikadze. Poruszające wyznania japońskich studentów-pilotów”
Wzruszająca opowieść przedstawia zapiski pamiętnikarskie i listy członków eskadr tokkötai oraz innych wcielonych do wojska studentów japońskich, którzy otrzymywali rozkazy bojowe skazujące ich na pewną śmierć. Poza Japonią przedstawiano pilotów kamikadze jako fanatycznych szowinistów dobrowolnie ofiarowujących życie za cesarza. Emiko Ohnuki-Tierney przedstawia w swej książce autentyczne zapiski i listy pilotów-samobójców, prezentujące ich w zgoła odmiennym świetle. Znaczną liczbę kamikadze stanowili studenci, przymuszeni do ochotniczego zgłaszania się do samobójczych zadań, Należeli oni do elity intelektualnej nowoczesnej Japonii, byli wszechstronnie oczytani w piśmiennictwie klasycznym i filozoficznym, wyznawali Kartezjuszowską zasadę "Myślę, więc jestem". Książka Ohnuki-Tierney dowodzi, że w pamiętnikach i korespondencji z najbliższymi młodzieńcy ci zwierzają się otwarcie ze swego przygnębiającego osamotnienia w obliczu nieuniknionej śmierci, ze swego głębokiego zwątpienia w sens wojny i swej uargumentowanej wszechstronnie niezgody na nacjonalistyczny imperializm dominujący nad ich ojczyzną.
Pytanie konkursowe:
Co wspólnego mają żabie skoki z generałem MacArthurem? Wygrywa 5 najciekawszych odpowiedzi.
Odpowiedzi prosimy kierować na adres konkurs@dzieje.pl
Konkurs trwa do 20 marca 2012 r. Rozstrzygnięcie jego wyników nastąpi do 30 marca 2012 r. Nagrody dla laureatów zostaną wysłane pocztą w terminie 10 dni od ogłoszenia wyników.
Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
Sponsor nagrody:
Merlin.pl jest jednym z najstarszych i największych polskich sklepów internetowych. Działalność rozpoczął 1 kwietnia 1999 roku i od lat znajduje się w czołówce sklepów internetowych. Oferuje ponad 200 tysięcy produktów, w tym: książki, muzykę, filmy, zabawki, kosmetyki, odzież, artykuły sportowe, multimedia, elektronikę oraz sprzęt fotograficzny Posiada ponad milion zarejestrowanych klientów oraz blisko 100 tysięcy realizowanych zamówień miesięcznie. Więcej na www.merlin.pl