Polska flaga na ratuszu, uroczysty koncert i bankiet z udziałem lokalnych władz uświetniły we wtorek obchody Dnia Polskiego Dziedzictwa w Oksfordzie. "To symbol naszego przywiązanie do Europy, niezależnie od Brexitu" - powiedział szef Rady Miasta Bob Price.
Dzień Polskiego Dziedzictwa to inicjatywa ambasady RP w Londynie, w ramach której polskie organizacje na terenie całej Wielkiej Brytanii przeprowadzają w tygodniu święta Konstytucji 3 Maja lokalne wydarzenia pokazujące wkład Polaków w społeczeństwo, kulturę i gospodarkę Wielkiej Brytanii.
Wtorkowe wydarzenie zostało zorganizowane przez istniejące od 2011 roku Oxford Polish Association (OPA; Polskie Stowarzyszenie Oksfordzkie).
Nad miejskim ratuszem zawisła na jeden dzień polska flaga, a wiceburmistrz Oksfordu Rae Humberstone (funkcja reprezentacyjna - PAP) i szef rady miasta Bob Price przyjęli w ratuszu polskiego ambasadora w Londynie Arkadego Rzegockiego, przewodniczącą OPA Ewę Gluzę oraz Marię Wilczek, reprezentującą polskie stowarzyszenie studenckie na Uniwersytecie Oksfordzkim.
"Oksford to prawdziwie europejskie, międzynarodowe miasto i jesteśmy dumni będąc domem dla tak wielu Polaków. Tym wydarzeniem chcemy zbudować silne więzi z przyjaciółmi z Polski i ambasadą" - powiedział PAP Price, który stoi na czele rządzącej w mieście Partii Pracy.
Według spisu powszechnego z 2011 roku w Oksfordzie mieszka około 2,7 tys. Polaków, ale realna liczba może być nawet dwa razy wyższa.
Price podkreślił, że oprócz fali imigracji po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, miasto stało się także domem dla wielu polskich pilotów walczących w drugiej wojnie światowej oraz ich rodzin, a także wybitnych naukowców, którzy wyjechali za czasów komunizmu, m.in. prof. Zbigniew Pełczyński.
Szef Rady Miasta zaznaczył, że Oksford pracuje wraz z OPA nad znalezieniem miasta bliźniaczego w Polsce, które mogłoby dołączyć do już istniejących relacji z niemieckim Bonn, francuskim Grenoble, rosyjskim Permem i holenderskim Leiden.
"Chcielibyśmy nawiązać taką współpracę i przygotować wymianę młodzieży pomiędzy naszymi miastami. To podkreśla nasze zobowiązanie do pozostania w bliskich relacjach z Europą, niezależnie od przebiegu negocjacji dotyczących wyjścia z Unii Europejskiej" - przekonywał.
Jednocześnie Price ocenił, że "niechęć brytyjskiego rządu do zagwarantowania praw obywateli Unii Europejskiej po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty (...) jest absolutnie hańbiące". "Oni czują związek z tym krajem, pracują tutaj, mają wkład w naszą gospodarkę; będziemy się sprzeciwiać decyzji rządu i nadal walczyć o ich prawa" - podkreślił, dodając, że Rada Miasta zapewni wsparcie w procesie uzyskiwania niezbędnych zaświadczeń o prawie do pobytu.
Wieczorem we wtorek w Hertford College odbył się koncert polskich utworów w jazzowej aranżacji, wykonanych przez Leszka Kulaszewicza (saksofon) i Tomasza Burę (fortepian). W poniedziałek OPA zorganizowało coroczny polski piknik rodzinny, w którym wzięło udział kilkaset osób.
Z Oksfordu Jakub Krupa (PAP)
jakr/ ap/