Solidarność

17.09.2012 aktualizacja 14.07.2016

Europejskie Centrum Solidarności będzie otwarte w 2014 r.

Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski na tle budowy siedziby ECS w Gdańsku Fot. PAP/A. Warżawa Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski na tle budowy siedziby ECS w Gdańsku Fot. PAP/A. Warżawa

W I połowie 2014 r. otwarte zostanie w Gdańsku Europejskie Centrum Solidarności. W ostatnią sobotę września na budowie placówki zaplanowano Dzień Otwarty dla mieszkańców.

O dacie uruchomienia ECS wraz z gotową wystawą poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Gdańsku prezydent miasta Paweł Adamowicz. Po jej zakończeniu dziennikarze mieli okazję zwiedzić budowane centrum.

Sam budynek ECS ma być ukończony do końca 2013 r. Stan surowy powinien być osiągnięty w grudniu 2012 r.

ECS powstaje na działce o powierzchni ponad jednego hektara, na terenie należącym niegdyś do Stoczni Gdańskiej, w pobliżu Pomnika Poległych Stoczniowców. W obiekcie o powierzchni ok. 25 tys. metrów kw. znajdzie się m.in. interaktywna wystawa o historii i ideach Solidarności.

29 września z postępami prac na budowie ECS będą mogli zapoznać się mieszkańcy Gdańska. Do zwiedzania udostępniony zostanie parter i pierwsze piętro budynku.

W ramach Dnia Otwartego z ECS, który potrwa cztery godziny, zaplanowano też m.in. pokaz filmów o centrum, warsztaty edukacyjne dla dzieci, konkurs fotograficzny oraz zbiórkę pamiątek solidarnościowych.

Siedziba Europejskiego Centrum Solidarności powstaje od jesieni 2010 r. Kamień węgielny pod budowę ECS wmurowano w połowie maja 2011 r.

ECS powstaje na działce o powierzchni ponad jednego hektara, na terenie należącym niegdyś do Stoczni Gdańskiej, w pobliżu Pomnika Poległych Stoczniowców. W obiekcie o powierzchni ok. 25 tys. metrów kw. znajdzie się m.in. interaktywna wystawa o historii i ideach Solidarności.

Placówka mieścić będzie także archiwum, salę wielofunkcyjną na 430 słuchaczy, ośrodek badawczo-naukowy, bibliotekę na 100 tys. woluminów oraz ośrodek edukacyjno-szkoleniowy.

Projekt ECS o łącznej wartości prawie 300 mln zł uzyskał dofinansowanie Unii Europejskiej w wysokości 140,15 mln zł.

W sierpniu 2005 r. pod aktem erekcyjnym ECS podpisali się goszczący na obchodach 25. rocznicy Sierpnia’ 80 prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Marek Belka, przedstawiciele Unii Europejskiej, Lech Wałęsa, abp Stanisław Dziwisz jako legat papieża Benedykta XVI, szef NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek, prezydent Gdańska i marszałek województwa pomorskiego. (PAP)

rop/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL