Działacz Ruchu Młodzieży Niezależnej, poseł na Sejm w 1989 roku, Marek Rusakiewicz został bohaterem filmu, który pokazano w II Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wlkp. z okazji 29. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. "Aż niezręcznie się czułem, gdy oglądałem film o sobie, słuchałem wypowiedzi bliskich mi osób, przyjaciół z podziemia na swój temat" - powiedział PAP Marek Rusakiewicz.
Dla potrzeb filmu sfilmowano też spotkanie Rusakiewicza z uczniami II LO, które odbyło się we wrześniu br. "Byłem wtedy ich rówieśnikiem. Uczyłem się i działałem w podziemiu. Spotykały mnie różne represje, byłem aresztowany, ale wtedy takie były czasy. Ważne, by młodzi ludzie o nich nie zapominali" - dodał Rusakiewicz.
Marek Rusakiewicz był założycielem i liderem Związku Młodzieży Antykomunistycznej w Gorzowie (1979-1981), w 1981 roku współpracował z regionalną Solidarnością, od 1982 roku stał na czele Młodzieżowego Ruchu Oporu, organizował Ruch Młodzieży Niezależnej, któremu przewodniczył od 1983 do 1988 roku, w latach 1896-1989 działał w Ruchu "Wolność i Pokój". Jako działacz konspiracji młodzieżowej Rusakiewicz był dwukrotnie aresztowany.
Autorami filmu o Rusakiewiczu byli uczniowie II LO.
W poniedziałek w II LO została także otwarta wystawa "1989. Narodziny wolności. Wybory czerwcowe 1989 roku w Gorzowie Wlkp.", na której pokazano plakaty, dokumenty wyborcze, fotografie z 1989 roku. Równocześnie otwarto też wystawę "Stan wojenny w 40. ujęciach", która jest fotograficznym wspomnieniem o stanie wojennym.
Wystawy zostały przygotowane przez oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie oraz II LO. (PAP)
mrd/