Powstanie Warszawskie

03.08.2018

Fotograficzna gra miejska „Twoja Klisza z Powstania”

Fotograficzna gra miejska „Twoja Klisza z Powstania”. Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego Fotograficzna gra miejska „Twoja Klisza z Powstania”. Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Zrekonstruowane nieistniejące miejsca w Śródmieściu Płn., którędy biegł szlak bojowy starszej strzelec Batalionu Chrobry I, będą kanwą sobotniej gry miejskiej „Twoja Klisza z Powstania”. Ich sfotografowanie i wykonanie przygotowanych zadań będzie celem jej uczestników.

W fotograficznej grze miejskiej "Twoja Klisza z Powstania. +Historie nieistniejącego miasta+" może wziąć udział każdy, kto zarejestruje się na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwrotnie uczestnicy otrzymują zagadkę, po której rozwiązaniu poznają adres miejsca startu gry.

W tym roku uczestnicy będą poruszać się po około pięciokilometrowej trasie wyznaczonej na terenie Śródmieścia Północnego. Gracze podążą śladem starszej strzelec Batalionu Chrobry I, której losy posłużyły do stworzenia scenariusza XII edycji "Twojej Kliszy z Powstania". Punkty umieszczone na trasie zrekonstruowano w oparciu o wspomnienia bohaterki i umieszczono w lokalizacjach obecnie już nieistniejących.

"Co roku próbujemy przedstawić naszym uczestnikom inną tematykę związaną w Powstaniem Warszawskim. W tym roku sięgnęliśmy po +nieistniejące miasto+, by przybliżyć jego punkty, które na zawsze zniknęły z mapy stolicy. Jest to także spowodowane lokalizacją, bo Śródmieście było jedną z dzielnic, które zostały najmocniej zniszczone podczas Powstania. Podczas tegorocznej gry próbujemy przywrócić do życia na jeden dzień nieistniejące miejsca naszego miasta - ulice, budynki, zaułki" - opowiadała PAP Dorota Witt z Muzeum Powstania Warszawskiego, kierowniczka projektu.

Celem uczestników gry będzie przejście całej trasy i wykonanie przygotowanych zadań. Istotny ma być także czas jej przebycia oraz rozwiązanie zadań specjalnych. "Nowością w tym roku jest, że gracze - inaczej niż w poprzednich latach - już na początku dowiedzą się gdzie będzie punkt finałowy, którym jest ocalałe skrzydło Banku Polskiego" - podkreśliła kierowniczka projektu.

"Natomiast hasło, które mają zdobyć podczas gry nie dotyczy tym razem miejsca finałowego. Ponieważ jest to gra fotograficzna zadaniem uczestników będzie oczywiście wykonanie zdjęć w czterech kategoriach: detal, obiekt w ruchu, portret i reportaż. Dodatkowo przyznawana będzie również nagroda internautów" - powiedziała Witt. Finał konkursu fotograficznego zaplanowano na przełom września i października.

W grze może wziąć udział każdy, jednak osoby niepełnoletnie - jak mówią organizatorzy - muszą zapewnić sobie towarzystwo pełnoletniego opiekuna. Na trasie można tworzyć zespoły lub wykonywać zdjęcia indywidualnie. Sprzęt fotograficzny może być dowolny - od aparatów w telefonach komórkowych przez lustrzanki po aparaty profesjonalne. Jak podają organizatorzy w grze co roku bierze udział ok. 300 uczestników.

Gra "Twoja Klisza z Powstania +Historie nieistniejącego miasta+" będzie częścią obchodów 74. rocznicy wybuchu stołecznego zrywu.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL