104 mln euro zgromadziła już na kontach Fundacja Auschwitz-Birkenau. Zyski od tego kapitału zabezpieczają finansowanie konserwacji obiektów zabytkowych w Muzeum Auschwitz – podały służby prasowe placówki
.Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum podał, że dotychczas kapitał wieczysty, którym zarządza Fundacja, wsparło 37 państw oraz darczyńcy indywidualni. Ostatnio grono to powiększyło się o Grecję. „Ogółem deklaracje finansowe wsparcia wynoszą już ok. 112 mln euro z planowanych 120 mln euro” – poinformował.
Celem Fundacji jest finansowanie wieloletniego programu konserwacji terenów i pozostałości po niemieckim obozie Auschwitz. Nadrzędną wartością przyświecającą tym działaniom jest maksymalne zachowanie autentyzmu i czytelności przestrzeni poobozowej dla przyszłych pokoleń. „W 2017 r. kwota wsparcia przeznaczona przez Fundację na prace konserwatorskie w Miejscu Pamięci Auschwitz szacowana jest na 11 mln zł” – podał Sawicki.
Wśród realizowanych z tych pieniędzy projektów jest m.in. konserwacja ok. 16 tys. przedmiotów pochodzących z wykopalisk archeologicznych w 1967 r. w Muzeum, które powróciły do Miejsca Pamięci w ub.r. Powstał nowy magazyn na tekstylia poobozowe, który został wyposażony w specjalistyczne szafy służące bezpiecznemu przechowywaniu historycznych obiektów. W br. został zakończony pierwszy etap zabezpieczenia ruin ścian rozbieralni komory gazowej i krematorium III w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau.
Największym obecnie projektem realizowanym z pieniędzy Fundacji jest konserwacja dwóch budynków murowanych w byłym Birkenau.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. KL Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. w na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.
Auschwitz to jedyny były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/