Europa i świat po 1989 roku

09.11.2014 aktualizacja 14.07.2016

Gorbaczow w Niemczech: Zachód nie oszukał mnie ws. rozszerzenia NATO

Ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow powiedział w sobotę wywiadzie dla niemieckiej telewizji ZDF, że nie czuje się oszukany przez Zachód w związku z rozszerzeniem NATO na kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

W tym czasie (w latach 1989-1990) istniał przecież jeszcze Układ Warszawski - przypomniał Gorbaczow. Problem (przyjęcia krajów takich jak Polska do NATO) wówczas nie istniał - zaznaczył były prezydent ZSRR w wypowiedzi dla wieczornego serwisu informacyjnego "Heute-journal".

Gorbaczow nazwał "mitem, w którego powstaniu udział miały media", pogląd, że został oszukany przez Zachód w sprawie rozszerzenia NATO.

Jak podkreślił, ustalone w trakcie negocjacji ograniczenia dotyczyły wyłącznie terytorium byłego NRD. Jak zaznaczył, chodziło o zakaz stacjonowania broni atomowej i wojsk NATO, a także o zredukowanie liczebności Bundeswehry. "W tej sprawie (obietnice) zostały spełnione" - powiedział polityk.

Gorbaczow przypomniał, że on sam był zwolennikiem neutralności zjednoczonych Niemiec, jednak Moskwa wyraziła w końcu zgodę na

przystąpienie całego kraju do Sojuszu. Było jasne, że jeśli Niemcy odzyskają pełną suwerenność, to będą mogły same decydować o wyborze sojuszu wojskowego - dodał.

Część niemieckich polityków oraz mediów reprezentuje pogląd, iż podczas negocjacji z ZSRR o zjednoczeniu Niemiec Zachód obiecał Gorbaczowowi, że NATO nie przesunie się "ani o centymetr" na Wschód. Zwolennicy tej tezy usprawiedliwiają agresywną postawę prezydenta Władimira Putina wobec Ukrainy właśnie tym, że może on czuć się oszukany przez NATO.

Gorbaczow przebywa od piątku w Berlinie z okazji 25. rocznicy upadku muru berlińskiego. W wystąpieniu podczas konferencji zorganizowanej przez fundację Cinema for Peace przed południem w sobotę zarzucił Zachodowi, a szczególnie USA, triumfalizm i dążenie do dominacji. Ostrzegł, że świat znalazł się "na progu nowej zimnej wojny". Jego zdaniem Putin pragnie złagodzić napięcia i odbudować partnerstwo. Opowiedział się za zniesieniem sankcji wobec Rosji.

Gorbaczow objął w 1985 r. stanowisko sekretarza generalnego KC KPZR. Prowadzona przez niego polityka pieriestrojki i głasnosti była jednym z decydujących czynników, które doprowadziły do zakończenia zimnej wojny, upadku muru berlińskiego i w konsekwencji do zjednoczenia Niemiec w 1990 r. "Gorbi", jak nazywają go Niemcy, cieszy się między Renem a Odrą ogromną popularnością.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ fit/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL