Dekada Gierka

25.09.2011 aktualizacja 14.07.2016

Henryk Wujec: nie wyobrażaliśmy sobie, że komunizm można obalić

Henryk Wujec i ks. Jan Zieja na spotkaniu członków KOR w mieszkaniu prof. Edwarda Lipińskiego. Warszawa, 1978 r. Henryk Wujec i ks. Jan Zieja na spotkaniu członków KOR w mieszkaniu prof. Edwarda Lipińskiego. Warszawa, 1978 r.

Henryk Wujec , który w czwartek zwiedzał wystawę "PROjekt hardKOR" w nowohuckim Muzeum PRL, przyznał, że w latach 70., działając w Komitecie Obrony Robotników, nie wyobrażał sobie, iż ustrój komunistyczny w Polsce będzie można obalić.

Wystawę "PROjekt hardKOR zorganizowano z okazji 35. rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Robotników. Jej celem jest przedstawienie pierwszej w bloku wschodnim jawnej organizacji opozycyjnej, której działalność przełamała barierę strachu wobec władzy.

"Wtedy człowiek nie miał takiej wyobraźni, że ten system można znieść. Nie widzieliśmy sposobu, w jaki można to uczynić. Naszym celem było rozszerzenie strefy wolności. Z trudem, ale nam się to udawało, a kiedy przyszła Solidarność, to nagle to rozszerzenie stało się olbrzymie" - powiedział Wujec.

Wystawa - jak to określają organizatorzy - przedstawia fenomen KOR-u, który skupiał ludzi wywodzących się z różnych środowisk, o różnej wrażliwości i poglądach, których połączyła idea sprzeciwu wobec niesprawiedliwości systemu komunistycznego.

Według Wujca, to co się stało, na szczęście, przekroczyło i wyobrażenia, i zamierzenia. "Wtedy człowiek nie miał takiej wyobraźni, że ten system można znieść. Nie widzieliśmy sposobu, w jaki można to uczynić. Naszym celem było rozszerzenie strefy wolności. Z trudem, ale nam się to udawało, a kiedy przyszła Solidarność, to nagle to rozszerzenie stało się olbrzymie" - powiedział Wujec.

Ekspozycja ma charakter multimedialny, ale wykorzystuje też autentyczne obieky i dokumenty: fotografie, fragmenty filmów, relacje świadków historii, wydawnictwa podziemne, czasopisma, biuletyny, notatki dokumentujące zasady pomocy materialnej, wybrane cytaty z wspomnień działaczy KOR i dzienników, przedmioty pomagające wyobrazić sobie tamten czas. Wśród eksponatów są też: dziennik „pokładowy” z mieszkania Jacka Kuronia, kartka żywnościowa z 1976 roku, tablice z lat 70.

Duże wrażenie na zwiedzających robi część podziemna wystawy; obejrzeć tam można zrekonstruowany areszt śledczy.

"Klimat tej wystawy jest +mocny+. Kazamaty są straszne. Przypominają mi się czasy, gdy siedziałem w aresztach dzielnicowych, których obecnie nie ma. Co prawda w krakowskich nie byłem, ale np. w tych na Śląsku. Tak jak teraz świeci mi prosto w twarz lampą fotoreporter, tak wtedy czynił funkcjonariusz aparatu bezpieczeństwa. W tym wszystkim było trochę teatru, ponieważ on chciał koniecznie mnie przestraszyć. Człowiek musiał siedzieć w tym brudzie, a skutki pobytu w takich pomieszczeniach były opłakane. Kiedyś zabrałem ze sobą... pluskwy, karaluchy. Nie zorientowałem się, a potem w domu musiałem z nimi walczyć. Oni wiedzieli, że to dla ludzi jest uciążliwie i celowo umieszczali w takich miejscach" - opowiadał Wujec zwiedzając wystawę.

Legendarny opozycjonista spotkał się też z nowohucką młodzieżą. Młodzi ludzie, nie pamiętający czasów komunistycznych, mogli się dowiedzieć od naocznego świadka jak one wyglądały.

Wystawa przedstawia fenomen KOR-u, który skupiał ludzi wywodzących się z różnych środowisk, o różnej wrażliwości i poglądach, których połączyła idea sprzeciwu wobec niesprawiedliwości systemu komunistycznego.

Wystawa potrwa do 31 października.

Muzeum PRL w Nowej Hucie jest krakowskim oddziałem Muzeum Historii Polski w Warszawie. Placówka powołana została do życia w kwietniu 2008 roku z inicjatywy Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy.

23 września 1976 r. powstał Komitet Obrony Robotników (KOR) - jedno z najważniejszych ugrupowań, które stało się intelektualną i organizacyjną podstawą dla pierwszych za "żelazną kurtyną" wolnych związków zawodowych i ruchu solidarnościowego. W zgodnej opinii historyków, KOR był reakcją na represje, które w 1976 r. spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez peerelowskie władze robotnikom i ich rodzinom. Komitet formalnie działał do lata 1981 r., do I Zjazdu NSZZ "Solidarność".(PAP)

rcz/ abe/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL