2011-03-31 (PAP) - Historię polskiej młodzieży w czasach PRL pokazano na wystawie „Pro i Kontra. Młodzież w Polsce Ludowej”, którą w czwartek otwarto w Kaliszu. Jej organizatorem jest miejscowe Archiwum Państwowe i łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
W części kaliskiej można obejrzeć dokumenty organizacji prorządowych takich jak ZMP oraz ulotki, odznaki, medale oraz zdjęcia młodych ludzi m.in. ze Zlotu Przodowników Pracy w 1952 r. w Warszawie. Jest także sporo fotografii z lat 70-tych, na przykład członków Federacji Socjalistycznego Związku Młodzieży Polskiej i imprez, jakie organizowała ta organizacja, legitymacje członków ZMS i Służby Polsce.
Część ekspozycji poświęcona jest organizacjom antykomunistycznym, m.in. Polskiej Organizacji Podziemnej. Wstrząsająca jest historia jednego z jej członków, Ziemowita Glabiszewskiego, którego w grudniu 1947 r. zatrzymali dwaj funkcjonariusze UB. „Mężczyzna, który wcześniej zastrzelił w parku miejskim dwóch funkcjonariuszy, został później schwytany i w 1948 r. powieszony w kaliskim więzieniu” – mówi Schlender.
Do sprzeciwiających się powojennemu ustrojowi należała także Młodzieżowa Organizacja Podziemna „Orzeł”, która powstała we wrześniu 1952 r. W listopadzie tego samego roku została rozbita, a jej członkowie aresztowani. Na wystawie pokazano ich zdjęcia oraz oryginalne wyroki.
Najnowsze eksponaty pochodzą z czasu stanu wojennego. Są ulotki oraz dokumenty opowiadające o działalności Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Ekspozycję można oglądać do 12 maja. (PAP)
zak/ ls/ gma/