Leszek Balcerowicz odebrał w sobotę w Akwizgranie honorową nagrodę Polonicus przyznaną mu przez środowiska polonijne w Niemczech za wolnorynkowe reformy oraz za działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Europie.
Nagrody otrzymali ponadto: Thorsten Klute - sekretarz stanu w ministerstwie pracy, integracji i spraw socjalnych Nadrenii Północnej-Westfalii, Zbigniew Kossak von Główczewski - działacz polonijny, przewodniczący Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Polonica e.V. oraz muzyk i kompozytor Czesław Mozil z Danii.
Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się w sobotę wieczorem w sali koronacyjnej Karola Wielkiego w Akwizgranie, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia na zachodzie Niemiec.
"Dzięki uczciwej pracy i europejskiemu uniwersalizmowi udało się Polonii zrobić na społeczeństwie w nowej ojczyźnie duże wrażenie. Potrafimy się integrować a równocześnie wzbogacamy środowisko, w którym żyjemy, poprzez wprowadzanie własnych indywidualnych i narodowych akcentów do szerszej europejskiej kultury" - powiedział szef jury nagrody Polonicus Wiesław Lewicki.
Lewicki pogratulował Balcerowiczowi stanowiska w rządzie Ukrainy. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mianował Balcerowicza tydzień temu swoim przedstawicielem w rządzie premiera Wołodymyra Hrojsmana. Powołano też wspólną prezydencko-rządową grupę doradców ds. reform na Ukrainie, której Polak będzie współprzewodniczącym.
Nagrody Polonicus przyznawane są od 2009 roku. Dotychczas to wyróżnienie otrzymało 28 osób z Polski, Niemiec i innych krajów, w których mieszkają Polacy. Do laureatów z lat ubiegłych należą m. in. emerytowany biskup Opola Alfons Nossol, językoznawca Jan Miodek oraz reżyser Andrzej Wajda a także działaczka polskiej mniejszości na Białorusi Andżelika Borys i Stowarzyszenie Wspólnota Polska.
Leżący na styku granic Niemiec, Holandii i Belgii Akwizgran (Aachen) był na przełomie 8. i 9. stulecia siedzibą cesarza Karola Wielkiego. Władca Franków, uznawany do dziś za symbol europejskiej jedności, stworzył w Europie Zachodniej państwo nawiązujące do starożytnego imperium rzymskiego. (PAP)
lep/ jm/