Okupacja niemiecka

08.08.2018

IPN dołącza kolejny wątek do śledztwa ws. zbrodni popełnionych w obozie Gross Rosen

Teren dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen (obecnie Rogoźnica) gdzie, 11 bm. trwają prace archeologiczne w ramach wznowionego przez IPN śledztwa ws. zbrodni dokonanych w tym obozie. Fot. PAP/M. Kulczyński Teren dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen (obecnie Rogoźnica) gdzie, 11 bm. trwają prace archeologiczne w ramach wznowionego przez IPN śledztwa ws. zbrodni dokonanych w tym obozie. Fot. PAP/M. Kulczyński

IPN dołącza do głównego śledztwa ws. zbrodni popełnionych w latach 1940-1945 na terenie obozu koncentracyjnego Gross Rosen i jego podobozów wątek dotyczący filii obozu koncentracyjnego w Jasieniu (Wielkopolskie). Instytut apeluje o zgłaszanie się osób, które mają wiedzę nt. działalności tej filii.

Jak powiedział w środę PAP naczelnik Oddziałowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu prok. Konrad Bieroń, nowy wątek dotyczy śledztwa ws. zbrodni popełnionych w latach 1944–1945 w filii obozu koncentracyjnego Gross Rosen - Gassen (Jasień) przez komendanta Waltera Knoppa i podległych mu funkcjonariuszy i więźniów funkcyjnych obozu koncentracyjnego Gassen.

„Obóz koncentracyjny Gross Rosen składał się z głównego obozu w Rogoźnicy i setki filii. Śledztwo ws. tego obozu i jego filii było prowadzone jeszcze przez dawną Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce i ono zostało w dziwny sposób zawieszone, umorzone; my to teraz próbujemy to wyprostować” - powiedział PAP prokurator Bieroń.

Śledztwo IPN rozpoczęła się w 2017 r. od głównego obozu Gross Rosen i jego kilkunastu filii. „Teraz zaczynamy podejmować temat kolejnych filii i włączać jest do głównej sprawy” - powiedział prokurator. Instytut zaapelował jednocześnie o zgłaszanie się osób, które mają wiedzę nt. działalności filii Gross Rosen- Gassen.

Prokurator przypomniał, że śledztwo IPN prowadzone jest ws. zbrodni popełnionych w latach 1940–1945 przez funkcjonariuszy obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i jego podobozów. Postępowanie dotyczy przestępstw popełnionych na więźniach przebywających w obozach i w czasie ich ewakuacji. Celem śledztwa jest ustalenie sprawców i tożsamości ofiar. Jeżeli prokuratura ustali, że któryś z funkcjonariuszy obozu żyje, to będzie zmierzać do postawienia mu zarzutów.

Obóz powstał w 1940 r. na terenie ówczesnej Rzeszy Niemieckiej w miejscowości Gross-Rosen, obecnie noszącej nazwę Rogoźnica, oddalonej 60 km od Wrocławia.

W 1944 r. nastąpiła rozbudowa obozu Gross-Rosen, powstały liczne filie, których liczbę szacuje się na ok. 100. Zlokalizowane były na terenie obecnego Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej.

Całkowita ewakuacja obozu nastąpiła w początkach 1945 r., w obliczu zbliżającego się frontu. Miała ona tragiczny przebieg, bowiem z zimna, głodu, wycieńczenia oraz w egzekucjach zginęło tysiące więźniów. W obozie macierzystym i jego filiach więziono łącznie 125 tys. więźniów, głównie Polaków, Rosjan i Żydów. Pozbawiono w nim życia około 40 tys. osób.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL