Polska po 1989 roku

04.09.2017

Białystok: IPN ogłosił 9. edycję nagród honorowych "Świadek Historii"

Nagroda honorowa "Świadek Historii". Źródło: IPN Nagroda honorowa "Świadek Historii". Źródło: IPN

Białostocki oddział IPN chce po raz 9. uhonorować "Świadków Historii" - osoby i instytucje, które przyczyniają się do upamiętnienia historii narodu polskiego i w ten sposób wspierają pion edukacyjny Instytutu w jego statutowej działalności.

Nagroda jest przyznawana przez kapitułę, której przewodniczy prezes IPN, osobom fizycznym oraz instytucjom i stowarzyszeniom działającym na terenie województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, które w swoich działaniach propagują najnowszą historię Polski.

Kandydatów można zgłaszać do końca września, wnioski przyjmuje oddział IPN w Białymstoku. Zgłaszający musi wypełnić formularz wniosku, który jest dostępny na stronie internetowej www.ipn.gov.pl, w zakładce "Konkursy i nagrody".

Wyróżnienie "Świadek Historii" może być przyznane tylko raz, ale kandydatury zgłoszone w minionych latach, które nie znalazły się w gronie laureatów, można zgłaszać ponownie. IPN zastrzega, że w tym roku przyznanych będzie nie więcej niż sześć nagród.

W dotychczasowych edycjach w Białymstoku przyznano ponad 60 takich nagród. Wśród uhonorowanych są m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski (pośmiertnie), b. metropolita białostocki abp Edward Ozorowski, ks. Stanisław Wysocki - prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. oraz Danuta i Zbigniew Kaszlejowie - badacze dziejów podziemia niepodległościowego na Suwalszczyźnie, którzy również zabiegają o wyjaśnienie obławy augustowskiej.

Nagrodzony był również m.in. pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Białymstoku Stanisław Marczuk, a także b. prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź.

Tomasz Danilecki z oddziału IPN w Białymstoku powiedział PAP, że widać, iż do konkursu zgłaszanych jest sporo osób coraz młodszych. Są to np. nauczyciele, którzy z pasją traktują swoją pracę czy członkowie stowarzyszeń, które zajmują się historią i jej upamiętnianiem. "Takie grupy młodych ludzi są dostrzegane przez jakieś środowiska lokalne, samorządy czy chociażby dyrekcje szkół, i tacy ludzie są również zgłaszani" - dodał.

Oprócz Białegostoku, nagroda "Świadek Historii" jest obecnie przyznawana także w oddziałach IPN w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie i Gdańsku. (PAP)

rof/ kow/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL