Europa i świat po 1989 roku

19.01.2018

Zainaugurowano cykl spotkań "Przystanek Historia IPN" w Chicago

Uroczystość otwarcia „Przystanku Historia IPN” w Chicago. Od lewej: I wiceprezes ZNP Helena Sołtys, prezes Szarek, Marek Adamczyk i konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki – 18 stycznia 2018. Źródło: IPN Uroczystość otwarcia „Przystanku Historia IPN” w Chicago. Od lewej: I wiceprezes ZNP Helena Sołtys, prezes Szarek, Marek Adamczyk i konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki – 18 stycznia 2018. Źródło: IPN

Przed nami rok szczególny, trzeba przywołać pamięć pokolenia, które walczyło o niepodległość. Musimy pokazać twarze tych, którzy poszli walczyć stąd, z Chicago o Polskę, chcemy o nich pamiętać – powiedział podczas inauguracji "Przystanku Historia" w Chicago prezes IPN Jarosław Szarek.

Instytut Pamięci Narodowej i Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce zainaugurowały w czwartek, 18 stycznia, w Chicago cykl spotkań "Przystanek Historia IPN". "Idea +przystanków+ to idea miejsc, gdzie mówi się o historii – dyskutuje o prezentowanych filmach i książkach, gdzie można obejrzeć wystawę, uczestniczyć w warsztatach czy też spotkać się ze świadkiem historii" - podał w komunikacie IPN.

"IPN chce jak najwięcej swoich inicjatyw kierować do młodego pokolenia" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Szarek.

Szarek zapowiedział także "regularne wizyty edukatorów Biura Edukacji Narodowej, podobnie jak w Nowym Jorku". "IPN już od dłuższego czasu jest obecny w szkołach w Chicago, przesyła tutaj swoje materiały". "Teraz pracownicy Biura Edukacji Narodowej IPN będą regularnie przyjeżdżać, co 3-4 miesiące, do Chicago (oraz do Nowego Jorku, gdzie od czerwca 2017 r. także funkcjonuje podobna placówka edukacyjna IPN), aby spotykać się z młodzieżą, która żyje tutaj, na ziemi amerykańskiej. Chcemy, żeby to najmłodsze pokolenie Polaków znało historię Polski i było dumne ze swojej tożsamości" – zaznaczył.

Podczas spotkania dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz przedstawił ofertę edukacyjną swojego biura. Pracownicy BEN podczas trwającej wizyty w Chicago prowadzą liczne warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Rafał Pękała, naczelnik Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN, zaprezentował popularną na całym świecie animację "Pracownicy Biura Edukacji Narodowej podczas trwającej wizyty w Chicago prowadzą liczne warsztaty dla uczniów i nauczycieli" - czytamy w komunikacie IPN. M.in. "Rafał Pękała, naczelnik Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN, zaprezentował popularną na całym świecie animację +Niezwyciężeni+”.

Dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk opowiedziała o projekcie Archiwum Pełne Pamięci, który ma zachęcić osoby prywatne, także żyjące poza granicami Polski, do przekazywania swoich prywatnych zbiorów do Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Z kolei dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku Piotr Kardela, przedstawił szereg inicjatyw badawczych IPN, szerzej omawiając projekt "Polska emigracja polityczna 1939–1990".

"Zaprezentował też publikacje: +Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Stanach Zjednoczonych w latach 1953–1990+ i +Koła Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Stanach Zjednoczonych 1953–2012+, przygotowane przez białostocki oddział IPN, oraz wydane w ramach prac badawczych Archiwum IPN opracowanie Witolda Bagieńskiego +Wywiad cywilny Polski Ludowej w latach 1945–1961+" - dodano.

W inauguracji "Przystanku Historia w siedzibie konsulatu RP w Chicago udział wzięła delegacja Instytutu z prezesem Jarosławem Szarkiem na czele, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Ewa Koch oraz licznie przybyła na tę uroczystość Polonia. Koordynatorami projektu zostali: I wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, Helena Sołtys oraz nauczyciel polonijny Marek Adamczyk.

autor: Maciej Puchłowski

edytor: Paweł Tomczyk

mmmp/pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL