Zastępca prezesa IPN Mateusz Szpytma złożył w piątek w Warszawie wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Getta, aby uczcić pamięć bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego, którzy 19 kwietnia 1943 r. stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim – podaje Instytut.
W niedzielę przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Informując o złożeniu wieńca przez zastępcę prezesa IPN napisano na Twitterze, że Instytut "czci pamięć żydowskich bojowników z ŻOB i ŻZW, którzy 19 IV 1943 stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim skierowanym do likwidacji warszawskiego getta".
19 kwietnia 1943 r. bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które likwidowały getto. Był to ostatni akt tragedii warszawskich Żydów, masowo wywożonych na śmierć do Treblinki.
Powstanie trwało niespełna miesiąc, a jego tragicznym epilogiem było wysadzenie 16 maja 1943 r. przez Niemców Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. To właśnie wtedy dowodzący akcją tłumienia powstania generał SS Jürgen Stroop – autor raportu dokumentującego przebieg walk w getcie, który jest w zasobach IPN – mógł obwieścić, że "żydowska dzielnica w Warszawie już nie istnieje". (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ mok/