Europa i świat po 1989 roku

21.08.2018

Irak: Patriotyczna Unia Kurdystanu przeprasza za atak na biuro innej partii

Z okazji muzułmańskiego Święta Ofiarowania Patriotyczna Unia Kurdystanu (PUK) przeprosiła we wtorek partię Gorran za atak na jej biuro, do którego doszło po irackich wyborach parlamentarnych 12 maja.

Biuro Polityczne PUK, które jest drugą co do wielkości partia kurdyjską w Iraku, napisało w wydanym z oświadczeniu: "z okazji tego święta tolerancji i przebaczenia przepraszamy Gorran i prosimy o wybaczenie".

PUK nawiązał przy tym do incydentu, który miał miejsce 12 maja po wyborach parlamentarnych. Po ogłoszeniu wstępnych rezultatów, z których wynikało, że PUK odniósł zdecydowane zwycięstwo w prowincjach as-Sulajmanijja i Kirkuk, Gorran oskarżył tę partię o zhakowanie elektronicznego systemu liczenia głosów i sfałszowanie wyników.

Po oskarżeniach Gorranu w nocy po dniu wyborów doszło do strzelaniny w pobliżu siedziby Gorranu w as-Sulajmanijji. Partia ta oskarżyła wówczas siły specjalne związanej z PUK Peszmergi (kurdyjskiego wojska) pod dowództwem Lahura Talabaniego o próbę szturmu na jej biura. PUK tłumaczył, że było to nieporozumienie, a przejeżdżający żołnierze oddali strzały w powietrze w ramach świętowania zwycięstwa wyborczego PUK.

Ponowne ręczne liczenie nie potwierdziło oskarżeń skierowanych pod adresem PUK, ale Gorran i kilka innych mniejszych partii podtrzymało swoją decyzję o nieuznawaniu wyników wyborów i bojkocie irackiego parlamentu.

Muzułmańskie Święto Ofiarowania zaczęło się we wtorek i potrwa do piątku. Państwo Islamskie (IS) już w poniedziałek próbowało z tej okazji dokonać zamachów w Bagdadzie i Mosulu. W irackiej stolicy w wyniku wybuchu rannych zostało pięć osób, a w Mosulu mieszkańcy zabili dwóch terrorystów, zanim zdołali oni zdetonować nałożone na siebie ładunki wybuchowe.

Z Irbilu Witold Repetowicz (PAP)

wr/ mobr/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL