Europa i świat po II wojnie światowej

13.01.2014 aktualizacja 14.07.2016

Izrael: Ariel Szaron pochowany na terenie rodzinnej posiadłości

Pogrzeb Ariela Szarona. Fot. PAP/EPA Pogrzeb Ariela Szarona. Fot. PAP/EPA

Były premier Izraela Ariel Szaron został pochowany w poniedziałek na terenie rodzinnej posiadłości na skraju pustyni Negew. Pogrzeb miał charakter wojskowy. Wcześniej przedstawiciele władz Izraela i obcych państw pożegnali Szarona na uroczystości w Knesecie.

Trumnę Szarona, owiniętą we flagę państwową, niosło ośmiu generałów izraelskich sił zbrojnych. Zmarły w sobotę w wieku 85 lat polityk spoczął, zgodnie z własnym życzeniem w grobie, gdzie pochowana jest jego żona - Lily.

Zgodnie z tradycją religii żydowskiej, synowie zmarłego - Omri i Galid - odmówili kadisz, czyli modlitwę za zmarłych. Mowę żałobną wygłosił szef sztabu generalnego generał Benny Ganc.

Wśród osobistości uczestniczących w pogrzebie był wiceprezydent USA Joe Biden i były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Kilkaset osób z pewnej odległości śledziło uroczystość.

"Bezpieczeństwo państwa Izrael i narodu żydowskiego było gwiazdą, która wskazywała (Szaronowi) drogę", to było jego dzieło życia - mówił wiceprezydent USA Biden.

Wcześniej w poniedziałek przedstawiciele władz izraelskich i zagranicznych delegacji oddali Szaronowi hołd podczas oficjalnych uroczystości pogrzebowych w izraelskim parlamencie. Przypominali w przemówieniach, że jako polityk i żołnierz Szaron zawsze zabiegał o bezpieczeństwo kraju.

Prezydent Izraela Szimon Peres wspominał Szarona jako "przyjaciela, przywódcę i generała". Szaron stał się "żywą legendą" jako żołnierz, a jego marzeniem zawsze był pokój dla Izraela - mówił Peres. Premier Benjamin Netanjahu nazwał Szarona "jednym z największym generałów w historii narodu żydowskiego i izraelskich sił zbrojnych".

"Bezpieczeństwo państwa Izrael i narodu żydowskiego było gwiazdą, która wskazywała (Szaronowi) drogę", to było jego dzieło życia - mówił wiceprezydent USA Biden.

Wśród obecnych na uroczystości przedstawicieli obcych państw byli także: szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier i premier Czech Jirzi Rusnok; Polskę reprezentował minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Ariel Szaron zapadł w śpiączkę po udarze mózgu w 2006 roku, po którym lekarze nie spodziewali się jego powrotu do normalnego życia. Żołnierz i polityk prawicy, był weteranem izraelskiej sceny politycznej. (PAP)

awl/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL