Polska po 1989 roku

17.02.2018

J. Czaputowicz: cieszymy się, że następują poważne deklaracji ze strony litewskiej

Cieszymy się, że następują poważne deklaracje ze strony litewskiej - powiedział w sobotę szef MSZ Jacek Czaputowicz, komentując propozycję prezydent Litwy Dalii Grybauskaite dotyczącą wznowienia prac komisji ds. mniejszości polskiej na Litwie.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w sobotę z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Po spotkaniu prezydent Litwy zaproponowała wznowienie prac komisji, która zajęłaby się sprawami dotyczącymi polskiej mniejszości, m.in. kwestiami edukacyjnymi i zwrotem ziemi. Prezydent Grybauskaite odniosła się też do debaty, jaka toczy się między polskim rządem a Komisją Europejską. Jak podkreśliła, Litwa nie będzie popierała stosowania "żadnych przymusowych metod siłowych przeciwko żadnemu krajowi, w tym również przeciwko Polsce".

Szef MSZ, który był gościem TVP Info, odniósł się do wypowiedzi prezydent Litwy. Jak podkreślił, kwestia mniejszości polskiej mieszkającej na Litwie "to problem, który istniał w naszych dwustronnych stosunkach".

"Jesteśmy odpowiedzialni za los Polaków mieszkających na Litwie. To są osoby, które się tam urodziły, mieszkają od pokoleń. Domagamy się, aby Litwa przestrzegała dwustronnych naszych porozumień z Polską, a także porozumień międzynarodowych. Innymi słowy, chodzi nam o to, żeby mniejszość polska na Litwie mogła rozwijać swój język i kulturę. Od dawna trwa dyskusja na ten temat. Cieszymy się, że następują poważne deklaracje ze strony litewskiej. Życzylibyśmy sobie, aby ten problem został rozwiązany" - powiedział.(PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL