Polska po 1989 roku

09.07.2019

J. Sellin: moją propozycją jest, by Muzeum Westerplatte było wspólnym dziełem rządu i samorządu

Moja propozycja jest taka, by Muzeum Westerplatte było wspólnym dziełem rządu i samorządu; proszę prezydent Gdańska, by oddelegowała cztery osoby do komitetu honorowego, te osoby będą miały wpływ na budowę muzeum - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Sellin powiedział w radiowej "Trójce", że rząd chce zbudować plenerowe muzeum na Westerplatte upamiętniające heroiczną bitwę i opowiadające o całej wojnie obronnej 1939 roku. 

Zaznaczył, że oferta ws. współpracy z miastem leży cały czas na stole. "Zaprosiliśmy prezydent miasta Gdańska do tego, żeby oddelegowała swoich przedstawicieli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i wbrew tej nazwie to ma być komitet decyzyjny (...) chcemy, żeby w tym komitecie znaleźli się wybitni historycy, muzealnicy, kombatanci, którzy znają się na temacie i będą mieli wpływ na kształt tego muzeum" - podkreślił Sellin.

"Zaproponowałem też, żeby pani prezydent (Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz) wreszcie oddelegowała swojego przedstawiciela do rady Muzeum II Wojny Światowej, bo Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 to jest filia Muzeum II Wojny Światowej (...). Prezydent miasta Gdańska od dwóch lat nikogo do tej rady Muzeum II Wojny Światowej nie deleguje" - powiedział Sellin. 

Zaproponowałem, żeby pani prezydent (Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz) wreszcie oddelegowała swojego przedstawiciela do rady Muzeum II Wojny Światowej, bo Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 to jest filia Muzeum II Wojny Światowej (...). Prezydent miasta Gdańska od dwóch lat nikogo do tej rady Muzeum II Wojny Światowej nie deleguje.

Mówił, że władze Gdańska jeszcze nie odpowiedziały na zaproszenie do wydelegowania swoich przedstawicieli do komitetu honorowego Muzeum Westerplatte. "Cały czas na taką odpowiedź czekam, najpierw w rozmowie bezpośredniej z prezydent Dulkiewicz te propozycje padły - również do komitetu honorowego budowy pomnika Witolda Pileckiego w Gdańsku, bo to były trzy propozycje - i potem jeszcze powtórzone w liście, ale odpowiedzi nie mam" - powiedział Sellin.

Wracając do sprawy Westerplatte zapewnił, że istotą jego propozycji jest współdecydowanie w ramach komitetu honorowego, który będzie decyzyjny. "I cały czas odpowiedzi na tę propozycję nie mam" - zaznaczył wiceminister kultury.

Dopytywany, czy nadal jest możliwe, że Muzeum Westerplatte będzie wspólnym dziełem samorządu i przekaziciela rządu, odparł: "moja propozycja jest taka, żeby to było wspólne dzieło". "Proszę panią prezydent, żeby oddelegowała cztery osoby do tego komitetu, naprawdę kogo chce, do kogokolwiek ma zaufanie i te osoby będą miały wpływ na budowę tego muzeum" - podkreślił Sellin. 

Deleted content encountered, site owner alerted.

Wyjaśnił, że propozycja prezydent Dukiewicz była taka, żeby wycofać się ze specustawy, a to - jak powiedział - jest niemożliwe. "Ta specustawa załatwia sprawę struktury właścicielskiej w ogóle na półwyspie (Westerplatte), a nie tylko tego, co należy do miasta Gdańska, bo to jest 1/5 terenu" - powiedział Sellin. 

Zaznaczył, że specustawa przewiduje, że ci którzy będą musieli oddać tereny na rzecz budowy muzeum, w tym miasto Gdańsk, dostaną odszkodowania. 

Wiceminister kultury mówił też, że w tym roku, zgodnie z ponad dwudziestoletnią tradycją, obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte zorganizuje miasto Gdańsk. Dodał, że na tych uroczystościach będzie delegacja rządowa i parlamentarna, wyraził przekonanie, żeby przybędzie premier Mateusz Morawiecki. 

"A niezależnie od tego, my tez organizujemy różne uroczystości i 23 sierpnia w Gdańsku w rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow, i 1 września w Muzeum II Wojny Światowej - wielka wystawa, koncerty, i odsłonięcie pomnika Witolda Pileckiego w Gdańsku 17 września w rocznicę agresji sowieckiej na Polsce" - powiedział Sellin. 

Niezależnie od tego, my tez organizujemy różne uroczystości i 23 sierpnia w Gdańsku w rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow, i 1 września w Muzeum II Wojny Światowej - wielka wystawa, koncerty, i odsłonięcie pomnika Witolda Pileckiego w Gdańsku 17 września w rocznicę agresji sowieckiej na Polsce

W czwartek Sejm przyjął specustawę, która zakłada usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. We wtorek ustawą zajmą się senackie komisje: kultury i środków przekazu oraz infrastruktury. 

CZYTAJ TAKŻE

Autorzy projektu chcą m.in., by Westerplatte lepiej niż dotychczas ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem, teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci. Specustawa określa m.in. inwestycje w zakresie budowy muzeum plenerowego, w tym roboty budowlane, dostawy lub usługi z tym związane, a także jego lokalizację na terenie obejmującym obszar położony na półwyspie Westerplatte. 

Ustawa, a wcześniej projekt autorstwa posłów PiS, jest krytykowana przez opozycję oraz władze Gdańska. Zdaniem Dulkiewicz, to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną.(PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/  itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL