Powstanie Warszawskie

31.07.2015 aktualizacja 14.07.2016

Jan Ołdakowski: w Godzinę "W" Warszawa pokazuje duszę

Jan Ołdakowski. Fot. PAP/J. Turczyk Jan Ołdakowski. Fot. PAP/J. Turczyk

W Godzinę "W" Warszawa pokazuje duszę, a warszawiacy - swoją piękniejszą twarz - mówi PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Mieszkańcy stolicy udowadniają, że żyją w mieście, które ma legendę i oddają hołd bohaterom - dodaje.

"Godzina +W+ to niesamowity moment. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi bierze wówczas udział w spontanicznej manifestacji ducha Warszawy. Ci, którzy odwiedzają stolicę mówią, że jest szybka, zabiegana, że ludzie często nie zwracają na siebie uwagi, są zapracowani. I nagle przychodzi moment, kiedy Warszawa pokazuje duszę, kiedy warszawiacy pokazują swoją piękniejszą twarz. Pokazują, że żyją w mieście, które ma legendę, oddają hołd bohaterom" - mówi Ołdakowski.

W sobotę mija 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Było ono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.(PAP)

laz/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL