II wojna światowa

21.08.2019

K. Płażyński: Rosja fałszuje historię przeciwko polskiej racji stanu

Szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska Kacper Płażyński zarzucił w środę ministrowi spraw zagranicznych Rosji Siergiejowi Ławrowi fałszowanie historii o II wojny światowej. Ocenił, że to działanie władz Rosji jest sprzeczne z polską racją stanu.

CZYTAJ TAKŻE

"Minister Ławrow (minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow - PAP) powiedział, że pakt Ribbentrop-Mołotow to było działanie związane z tym, że Polska nie chciała przystąpić do antyhitlerowskiej kampanii, antyhitlerowskiego sojuszu. Oczywiście kupy się to nie trzyma, ale to jest wymierzone w jednym celu: obarczenie Rzeczypospolitej Polskiej częścią odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej, co Siergiej Ławrow w zasadzie mówi niemal wprost. Nie możemy się na takie rzeczy godzić" - oświadczył na konferencji prasowej w Gdańsku samorządowiec Prawa i Sprawiedliwości.

Według Płażyńskiego, który startuje do Sejmu z drugiego miejsca listy PiS w okręgu gdańskim nr 25, takie słowa padły z ust szefa rosyjskiego MSZ we wtorek w Moskwie. "Mówimy o tym, jak Rosja celowo fałszuje historię na swój użytek wewnętrzny przeciwko polskiej racji stanu" - podkreślił.

"Niestety, to fałszowanie historii często znajduje podatny grunt również w gdańskiej i pomorskiej polityce w wykonaniu członków i sympatyków przedstawicieli samorządu związanych Platformą Obywatelską. Takie rzeczy, jak czczenie Armii Czerwonych jako wyzwoleńców ziemi pomorskiej; takie rzeczy, jak padłe niedawno z ust wiceprezydenta Gdańska Piotra Grzelaka słowa rozmywające odpowiedzialność za wybuch II wojny światowej; czy takiej rzeczy, jak udzielania wywiadów przez marszałka województwa (Mieczysława Struka - PAP) kremlowskiej tubie propagandowej, czyli portalowi sputnik - to są rzeczy, na które my politycy wierni Rzeczypospolitej, również media i opinia publiczna, nie może dawać przyzwolenia" - mówił polityk PiS.

Jego zdaniem, w sprawach historycznych należy zachowywać się jednoznacznie.

"Musimy bardzo twardo stawiać sprawę, że tam gdzie zaczyna się polska racja stanu, tam kończy się spór polityczny. Tam gdzie zaczyna się polska racja stanu, tam wymagamy od polityków, którzy nie lubią bądź nie zgadzają się z polskim rządem, że tam zachowają minimum przyzwoitości i nie będą działać wbrew prawdzie (...) Mówimy dość, mówimy też +sprawdzam+. Musimy zapytać też polityków Platformy Obywatelskiej, czy w dalszym ciągu zamierzają w ten sposób postępować i kreować swoją politykę historyczną i dawać podatny grunt antypolskim ośrodkom za granicą" - dodał Płażyński.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL