Europa i świat po 1989 roku

03.09.2019

K. Szczerski: oczekujemy na taki gest Rosji, na który Niemcy już są gotowi, bo przepracowali swoją historię

Oczekujemy na taki gest Rosji, żeby była gotowa na takie słowa, na które Niemcy już są gotowi, bo przepracowali swoją historię - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wyjaśnił, że chodzi mu o słowa prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który przeprosił Polaków za II Wojnę Światową.

"Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem wczorajszych obchodów, zawłaszcza tego jak na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy wiele zjechało się tutaj przywódców państwowych. Na uroczystość, na rocznicę, która po pierwsze nie jest łatwa do obchodów, bo jest to bardzo tragiczna, dramatyczna rocznica, a po drugie w wielu krajach, ta data - 1 września - nie jest tak bardzo symboliczna jak dla Polaków. Wiec oni dla Polski tu przyjechali, na polskie zaproszenia, polska historię i pamięć wesprzeć swoją obecnością" - ocenił Krzysztof Szczerski w TVP. Dodał, że podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej Warszawa była centrum dyplomacji międzynarodowej.

Zapytany o brak zaproszenia na uroczystości dla władz Rosji i krytykę za to naszego państwa ze strony urzędników rosyjskich, Szczerski odpowiedział: "Ja bym sobie życzył, żeby któregoś dnia prezydent Rosji przyjechał i powiedział te słowa, które powiedział prezydent (Niemiec Frank-Walter) Steinmeier: +Przychodzę tutaj boso - przeprosić i ciężko mi mówić w języku niemieckim w Warszawie+. Wiec oczekujemy na taki gest, ze strony rosyjskiej, żeby rzeczywiście była gotowa na takie słowa, na które Niemcy już są gotowi, bo przepracowali swoja historię".

Prezydent Niemiec przemawiając 1 września do zebranych na pl. Piłsudskiego warszawiaków podkreślił: "Nie ma nigdzie w Europie takiego miejsca, gdzie byłoby mi trudniej powiedzieć i podnieść głos w moim niemieckim ojczystym języku. Trudno mi jest wypowiadać się do was głośno". Przyznał też, że "II wojna światowa była niemiecką zbrodnią". "Przed osiemdziesięciu laty moja ojczyna - Niemcy - napadła na swoich sąsiadów. To byli moi rodacy" - powiedział Steinmeier.

W niedzielę media donosiły o wypowiedzi rzecznik MSZ Rosji Marii Zacharowej, która oceniła, że Warszawa nie zapraszając władz Rosji na obchody, "od dawna nie postawiła się w tak głupiej sytuacji". (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL