II wojna światowa

07.05.2013 aktualizacja 14.07.2016

Kerry w Moskwie oddał hołd bohaterom II wojny światowej

Sekretarz stanu USA John Kerry, który we wtorek rozpoczął dwudniową wizytę w Moskwie, złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w Parku Aleksandrowskim, przed murami Kremla, oddając w ten sposób hołd bohaterom II wojny światowej. W środę przypada 68. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. W Rosji rocznica zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami obchodzona jest 9 maja.

"Wieczna pamięć naszym bohaterom, poległym w walce o nasze wspólne zwycięstwo - od sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego" - głosi napis na szarfie przypiętej do wieńca z białych i czerwonych kwiatów.

Agencja ITAR-TASS podkreśliła, że żaden z poprzedników Kerry'ego nie uczestniczył w takiej ceremonii w Moskwie. Jedynie w kwietniu 1988 roku ówczesny sekretarz stanu USA George Shultz po zakończeniu radziecko-amerykańskich rozmów w stolicy ZSRR udał się do Kijowa, gdzie w Parku Wiecznej Chwały złożył kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, czcząc pamięć poległych w walce z Niemcami hitlerowskimi.

Po uroczystości w Parku Aleksandrowskim szef dyplomacji amerykańskiej spotkał się z rosyjskimi weteranami II wojny światowej. Spotkanie było zamknięte dla mediów. Jeden z jego uczestników zdradził dziennikarzom, że Kerry pytał o to, kto gdzie walczył, a także interesował się warunkami życia weteranów wojennych; złożył im też życzenia.

We wtorek sekretarz stanu USA zostanie jeszcze przyjęty przez prezydenta Władimira Putina oraz przeprowadzi rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Podczas pobytu w Moskwie szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych spotka się również z przedstawicielami rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL