Budowa niepodległego państwa

05.01.2018

Pomorskie: szkolne konkursy, wystawy, debaty na 100-lecie odzyskania niepodległości

Dyrektor gdańskiego oddziału IPN Mirosław Golon (C), pomorski kurator oświaty Monika Kończyk (P) i naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Krzysztof Drażba (L). Fot. PAP/A. Warżawa Dyrektor gdańskiego oddziału IPN Mirosław Golon (C), pomorski kurator oświaty Monika Kończyk (P) i naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Krzysztof Drażba (L). Fot. PAP/A. Warżawa

Szkolne konkursy, wystawy, debaty ma w tym roku w planie gdański oddział IPN w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Większość przedsięwzięć organizowana bedzie w szkołach we współpracy z Pomorskim Kuratorium Oświaty.

O planach poinformowano w piątek na konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie gdańskiego oddziału IPN.

„Celem wszystkich prowadzonych przez nas działań jest z jednej strony nauczanie historii, przekazanie wiedzy historycznej młodemu pokoleniu, a – z drugiej - kształtowanie postaw patriotycznych. Chcemy, by młodzi ludzie nie pamiętający okresu komunizmu, ci dla których niepodległość jest czymś naturalnym, pamiętali, że były takie okresy w historii Polski, kiedy tej suwerenności nie było, aby również docenili tych, którzy o niepodległość walczyli” – powiedział naczelnik Biura Edukacji Narodowej gdańskiego IPN Krzysztof Drażba.

W ramach działań prowadzonych na terenie gdańskiego oddziału IPN (województwa pomorskie oraz część kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego) zaplanowano też dwa konkursy adresowane do uczniów. Pierwszy z nich pt. „Odnajdźmy groby bohaterów Niepodległości Polski”, ma zachęcić młodzież do zbierania informacji o bohaterach walk z lat 1918-1921 (zwłaszcza uczestników Powstania Wielkopolskiego, Powstań Śląskich czy wojny polsko-bolszewickiej) oraz zlokalizowania ich grobów.

„Mamy nadzieję, że efektem projektu będzie stworzenie portalu interaktywnego wskazującego lokalizację grobów, ale też zawierającego informacje o konkretnych bohaterach” – powiedział Drażba.

W ramach drugiego konkursu pt. „Pierwsze dni Niepodległej w mojej miejscowości” młodzież miałaby za zadanie przyjrzeć się temu, jak w ich rodzinnych miejscowościach wyglądały pierwsze dni po zdobyciu przez Polskę niepodległości. „Zadaniem konkursowym będzie stworzenie pracy, prezentacji, filmiku lub dowolnej formy artystycznej przedstawiającej początki Niepodległej w lokalnej społeczności” – zaznaczył Drażba.

Dodał, że w ramach obchodów na terenie działania gdańskiego oddziału IPN odbędzie się też Regionalny Turniej Debat Oksfordzkich Pomorza i Kujaw. W sześciu ośrodkach odbędą się debaty dedykowane rocznicy, a najlepsi mówcy zakwalifikują się do finału zaplanowanego w Tczewie.

Gdański IPN chce też m.in. przygotować rocznicową wystawę opowiadającą o powrocie Pomorza i Kujaw do Polski oraz zorganizować „Biało-czerwoną sztafetę Niepodległości” czyli bieg sztafetowy na całej długości Półwyspu Helskiego z finałem w tzw. Hallerówce we Władysławowie.

Drażba przypomniał, że IPN ma w planach także kilka ogólnopolskich przedsięwzięć edukacyjnych, w tym np. konkurs „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”, którego celem jest upamiętnienie osób zasłużonych w walce o suwerenną Polskę, odznaczonych przed 1939 rokiem Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Wyjaśnił, że osób takich w całe Polsce było około 86 tysięcy, ale w większości wiedza o konkretnych odznaczonych jest bardzo skąpa, czasem ogranicza się wręcz tylko do imienia i nazwiska.

„Chcemy zachęcić młodych ludzi do wybrania konkretnych osób i poszukania szerszych informacji na ich temat. Być może okaże się, że będą to osoby z ich rodzin – ich dziadkowie czy pradziadkowie” – powiedział Drażba.

Wyjaśnił, że Instytut chce przeprowadzić w trwającym i nadchodzącym roku szkolnym cykl szkoleń dla nauczycieli zatytułowany „O niepodległość i granice”. Poinformował, że szkolenia mają ugruntować i poszerzyć wiedzę nauczycieli dotyczącą historii Polski lat 1795-1922 oraz dać im narzędzia i materiały, które pedagodzy będą mogli wykorzystać w czasie zajęć z uczniami. Cykl będzie organizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, a jego uczestnicy otrzymają certyfikaty MEN i IPN.

Obecna na konferencji prasowej pomorska kurator oświaty Monika Kończyk poinformowała, że kuratorium chce w ramach obchodów przygotować przegląd chórów szkolnych. (PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL