Konserwatorzy rozpoczęli prace mające na celu zabezpieczenie reliktów po budynku łaźni między blokami 1 i 2 w byłym niemieckim obozie Auschwitz I. Do dziś przetrwały po nim m.in. kominy, zbiorniki na wodę oraz posadzka. Harmonogram prac zaplanowany został na dwa lata.
Początkiem działań są badania konserwatorskie i ekspertyzy konstrukcyjne. „Działania te pozwolą zaplanować i wybrać jak najlepszą metodę konserwacji i zabezpieczenia pozostałości po historycznym obiekcie” - poinformowała p.o. szef muzealnego działu konserwacji Agnieszka Tanistra-Różanowska.
W czasie istnienia obozu plac pomiędzy blokami miał różne przeznaczenia. Najpierw mieściła się tam kuchnia, później warsztat ślusarski i kuźnia, a w końcu łaźnia. „To właśnie m.in. w niej esesmani przeprowadzali selekcje, podczas których więźniów uznanych za niezdolnych do pracy kierowali do komór gazowych” – powiedział rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosza Bartyzel.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku, na terenie byłych: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ubiegłym roku placówkę odwiedziło ponad 1,4 mln osób. (PAP)
szf/ ls/