Od 1 do 3 listopada na stołecznych Wojskowych Powązkach, Cmentarzu Wolskim i Powstańców Warszawy odbędzie się zbiórka funduszy na rzecz budowy i renowacji mogił powstańczych i miejsc pamięci. Wezmą w niej udział wolontariusze z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Kwesta na rzecz mogił powstańczych jest organizowana od dziewięciu lat. "Dla nas bardzo ważną wskazówką jest to, że sami powstańcy mówią +pamiętajcie o tych, którzy odeszli+. Widać, że ocalanie pamięci ma sens, bo ludzie tego potrzebują. Dlatego też pamiętamy o grobach powstańców. Do tej pory udało nam się przywrócić wiele mogił, w których spoczywają - zniszczonych, zapomnianych lub niemal już nie istniejących" - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Wolontariusze będą zbierać nie tylko na renowację mogił powstańczych. "Będą również rozdawać ankiety, dzięki którym będziemy gromadzić informacje o poległych i zaginionych w powstaniu, spoczywających gdzieś w bezimiennych mogiłach, po to, aby również przywrócić im pamięć" - dodaje Ołdakowski. Ich nazwiska znajdą się na Ścianie Pamięci, która ma powstać na terenie poddawanego renowacji Cmentarza Powstańców Warszawy.
Jak podkreślają przedstawiciele muzeum, pilnej renowacji wymaga obecnie ok. 30 powstańczych grobów na Wojskowych Powązkach, w tym 22 mogiły, które trzeba zbudować od podstaw. Groby są zdewastowane, zarośnięte, często nie posiadają żadnych śladów wskazujących na istnienie w tym miejscu mogiły.
Kwestę można także wesprzeć wpłatą na specjalne konto 26 1060 0076 0000 3310 0019 6191 lub wrzucając datki do skarbon na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Obecnie muzeum jest także na etapie weryfikacji kolejnych kwater na Starych i Wojskowych Powązkach. Planuje również rozpoczęcie kwerendy na Cmentarzu Powstańców Warszawy.
Dzięki kweście w latach 2004-2012 udało się zebrać ponad 200 tys. zł. Dzięki tym funduszom wyremontowano 53 mogiły powstańcze na Starych i Wojskowych Powązkach, Cmentarzach Bródnowskim i Służewieckim. Były to groby m.in. na Starych Powązkach - Piotra Lędziakowskiego (2005), Juliana Kulskiego (2006) oraz rodziców i braci Andrzeja i Jana Romockich (2007); na Wojskowych Powązkach - rodziny Gąssowskich (2008) i nagrobek-grób Zgrupowania "Róg" (2009); pomnik Przysposobienia Obronnego Kobiet i Minerek na Starych Powązkach (2009); zbiorowa mogiła 84 ofiar na Cmentarzu Bródnowskim (2009); grób Tadeusza i Eleonory Jasińskich na Cmentarzu Służewieckim (2010). (PAP)
akn/ ls/