Stan wojenny

13.12.2017

Liderzy PO złożyli wieniec na grobie ks. Jerzego Popiełuszki

Liderzy PO złożyli w środę, w 36. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, wieniec na grobie zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszki. Oddajemy cześć ofiarom stanu wojennego i wszystkim, których dotknęły represje - oświadczył lider PO Grzegorz Schetyna.

Schetynie towarzyszyli przy grobie ks. Popiełuszki: szef klubu PO Sławomir Neumann, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydat PO na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski, szef biura krajowego partii Piotr Borys oraz posłanka Dorota Niedziela.

W 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego złożyliśmy wieniec na grobie bł. ks. Popiełuszki, kapelana Solidarności, zamordowanego przez komunistyczny reżim. Oddajemy cześć ofiarom stanu wojennego i wszystkim, których dotknęły represje - napisał szef PO na Twitterze. Zamieścił też zdjęcia ze środowych odwiedzin miejsca spoczynku ks. Popiełuszki.

Wieczorem grób kapelana warszawskiej Solidarności ma odwiedzić także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wcześniej szef Prawa i Sprawiedliwości ma wziąć udział w organizowanych przez swą partię na pl. Trzech Krzyży uroczystościach z okazji 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Kaczyński ma złożyć też kwiaty na grobie zmarłego przed trzema laty b. senatora PiS, wicemarszałka Senatu i działacza opozycji w okresie PRL, Zbigniewa Romaszewskiego.

36 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i "Solidarności". W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

31 grudnia 1982 r. stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan warszawskiej Solidarności został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL