Stan wojenny

12.12.2011 aktualizacja 14.07.2016

List minister edukacji na 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

O zwrócenie szczególnej uwagi uczniów na 30. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego zaapelowała w poniedziałek w specjalnym liście do nauczycieli minister edukacji Krystyna Szumilas.

"13 grudnia 1981 r. wprowadzono stan wojenny. Zdławiono wówczas wolnościowy zryw zapoczątkowany masowymi strajkami robotników w sierpniu 1980 r. Wydarzenie to mocno zaważyło na najnowszej historii Polski. Noc stanu wojennego nie zdołała jednak przekreślić marzeń o wolności i suwerenności. Nadal kroczymy drogą, która ostatecznie doprowadziła nasz kraj do demokratycznych przemian" - napisała minister.

Podkreśliła, że pamięta grudniowa data zapisała się w świadomości także ze względu na cierpienie i prześladowania. "W polskich rodzinach wciąż żywa jest pamięć dni represji, a zarazem sprzeciwu wobec przemocy" - zaznaczyła Szumilas.

Dlatego - jej zdaniem - upowszechnianie świadomości o okolicznościach towarzyszących wprowadzeniu stanu wojennego oraz konsekwencjach ma ogromne znaczenie. "Winni to jesteśmy uczestnikom tych przełomowych dla historii Polski wydarzeń, którzy własnym czynem, często okupionym utratą zdrowia lub życia, stawili opór systemowi totalitarnemu" - uważa minister edukacji.

"Mam nadzieję, że przekażemy następnym pokoleniom przesłanie solidarności, której nie zdołano przełamać zbrojną siłą. Będzie to także doskonała okazja do dyskusji o historii najnowszej oraz lekcja wychowania obywatelskiego i kształtowania postaw patriotycznych" - napisała Szumilas.

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6.00 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Wprowadzony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a 22 lipca 1983 r. odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. (PAP)

dsr/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL