II wojna światowa

11.07.2019

Litwa protestuje przeciw rosyjskim obchodom 75. rocznicy wyzwolenia Wilna

Litwa protestuje przeciwko planom rosyjskich obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Wilna przez Armię Czerwoną, które mają się odbyć w sobotę w Moskwie, i obchodom rocznicy wyzwolenia Kowna zaplanowanym na 1 sierpnia.

"Zakończenie II wojny światowej przyniosło Litwie nie wolność, lecz okupację sowiecką” - czytamy w proteście litewskiego MSZ, który został w czwartek przekazany przedstawicielowi ambasady Rosji w Wilnie.

MSZ zaznacza, że „takie działania są szczególnie cyniczne i prowokacyjne w obliczu zbliżającej się 80. rocznicy podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow, który przyczynił się do wybuchu II wojny światowej i okupacji Litwy”.

„Po wygnaniu przez armię radziecką wojsk nazistowskich Niemiec na terenie Litwy powołano sowieckie struktury okupacyjne. Wobec mieszkańców Litwy stosowano represje i wywózki. Wyrządzono ogromną szkodę litewskiemu społeczeństwu, litewskiej gospodarce i przyrodzie” - czytamy w oświadczeniu MSZ Litwy.

Resort podkreśla, że decyzja Rosji o uczczeniu „wyzwolenia” Wilna i Kowna, a także innych miast wschodnioeuropejskich, artyleryjskimi salwami honorowymi i fajerwerkami jest nie do przyjęcia.

W związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia radzieckich miast oraz stolic Europy Wschodniej w okresie od kwietnia 2019 r. do maja 2020 r. w Moskwie zaplanowano 17 pokazów fajerwerków i artyleryjskie salwy honorowe.

Rosja upamiętniła już rocznicę wyzwolenia Odessy, Sewastopola i Mińska. W sobotę mają się odbyć pokazy związane z wyzwoleniem Wilna, następnie Kowna i Tallina. Obchody rocznicy wyzwolenia Warszawy zaplanowano na 17 stycznia 2020 r., a czeskiej Pragi – na 9 maja.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL