Europa i świat po 1989 roku

25.04.2017

Litwa: w Zułowie odsłonięto pomnik braci Piłsudskich

Marszałek Józef Piłsudski. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja Marszałek Józef Piłsudski. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

W Zułowie, miejscu narodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, a także jego brata - znanego etnografa Bronisława Piłsudskiego, w wtorek późnym popołudniem odsłonięto pomnik upamiętniający te dwie wybitne osoby.

Jest to pierwszy na Litwie pomnik braci Piłsudskich. Wzniesiony został z prywatnej inicjatywy litewskiego rzeźbiarza Vytautasa Musteikisa i stanął na prywatnej posesji.

Musteikis nie wyklucza, że ze względu na kontrowersyjną ocenę osoby marszałka Piłsudskiego na Litwie jego dzieło spotka się z krytyczną opinią zarówno ze strony Litwinów, jak też Polaków, ale - jak zaznacza - „moim celem było głębsze spojrzenie na historię”.

„Nazwisko Piłsudski wśród Litwinów zazwyczaj wywołuje negatywne emocje. Wznosząc ten pomnik, chciałem spojrzeć na Józefa Piłsudskiego w szerszym kontekście i przypomnieć Bronisława Piłsudskiego, który praktycznie nie jest u nas znany” - powiedział PAP Musteikis.

Pomnik to prostokątna tablica z szarego granitu - 3 m wysokości i 1,25 m szerokości. U góry umieszczono medaliony portretowe z brązu Józefa i Bronisława Piłsudskich, a pod nimi ważniejsze daty i fakty z życia obu braci. Napisy na pomniku są w języku litewskim. „Początkowo chciałem umieścić napisy również w języku polskim, ale zabrakło miejsca na tablicy” - tłumaczył autor.

Rzeźbiarz liczy na to, że jego dzieło wywoła w społeczeństwie dyskusję, co przyczyni się do pogłębienia wiedzy o Piłsudskich. „Pamiętamy tylko, że Piłsudski zajął Wilno, ale zapominamy na przykład, że często nazywał siebie Litwinem i że pochodził ze szlachty żmudzkiej” - przypomina Musteikis.

Pomnik stanął w Zułowie, odległym od Wilna o 60 km, nieopodal powstającej z inicjatywy Związku Polaków na Litwie kompozycji pomnikowej dla upamiętnienia miejsca dworu, w którym w 1866 roku urodził się Bronisław Piłsudski, a w 1867 – Józef Piłsudski.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ klm/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL