W Zułowie, miejscu narodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, a także jego brata - znanego etnografa Bronisława Piłsudskiego, w wtorek późnym popołudniem odsłonięto pomnik upamiętniający te dwie wybitne osoby.
Jest to pierwszy na Litwie pomnik braci Piłsudskich. Wzniesiony został z prywatnej inicjatywy litewskiego rzeźbiarza Vytautasa Musteikisa i stanął na prywatnej posesji.
Musteikis nie wyklucza, że ze względu na kontrowersyjną ocenę osoby marszałka Piłsudskiego na Litwie jego dzieło spotka się z krytyczną opinią zarówno ze strony Litwinów, jak też Polaków, ale - jak zaznacza - „moim celem było głębsze spojrzenie na historię”.
„Nazwisko Piłsudski wśród Litwinów zazwyczaj wywołuje negatywne emocje. Wznosząc ten pomnik, chciałem spojrzeć na Józefa Piłsudskiego w szerszym kontekście i przypomnieć Bronisława Piłsudskiego, który praktycznie nie jest u nas znany” - powiedział PAP Musteikis.
Pomnik to prostokątna tablica z szarego granitu - 3 m wysokości i 1,25 m szerokości. U góry umieszczono medaliony portretowe z brązu Józefa i Bronisława Piłsudskich, a pod nimi ważniejsze daty i fakty z życia obu braci. Napisy na pomniku są w języku litewskim. „Początkowo chciałem umieścić napisy również w języku polskim, ale zabrakło miejsca na tablicy” - tłumaczył autor.
Rzeźbiarz liczy na to, że jego dzieło wywoła w społeczeństwie dyskusję, co przyczyni się do pogłębienia wiedzy o Piłsudskich. „Pamiętamy tylko, że Piłsudski zajął Wilno, ale zapominamy na przykład, że często nazywał siebie Litwinem i że pochodził ze szlachty żmudzkiej” - przypomina Musteikis.
Pomnik stanął w Zułowie, odległym od Wilna o 60 km, nieopodal powstającej z inicjatywy Związku Polaków na Litwie kompozycji pomnikowej dla upamiętnienia miejsca dworu, w którym w 1866 roku urodził się Bronisław Piłsudski, a w 1867 – Józef Piłsudski.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ klm/ ap/