Kultura i sztuka po 1989 roku

13.12.2017 aktualizacja 15.12.2017

"Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego idzie pod młotek

Macierzyństwo - S. Wyspiański. Macierzyństwo - S. Wyspiański.

„Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego będzie licytowane w czwartek w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie podczas aukcji prac najwybitniejszych artystów XIX wieku, początków XX wieku oraz międzywojnia. Cena wywoławcza dzieła to 800 tys. złotych.

"Ten obraz przez długie lata uznany był za zaginiony. Pierwszy raz pojawił się na aukcji siedem lat temu. Został kupiony przez kolekcjonera, który obecnie postanowił go spieniężyć. Wówczas było to również duże wydarzenie, ponieważ płótno dokładnie opisane w materiałach, fizycznie było nieznane" - powiedział PAP Juliusz Windorbski, prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum. 

„Macierzyństwo” będzie licytowane na aukcji Sztuka Dawna, na której znajdą się prace najwybitniejszych artystów XIX wieku, początków wieku XX oraz międzywojnia. Cena wywoławcza dzieła Wyspiańskiego wynosi 800 tys. złotych. Szacuje się, że obraz może zostać sprzedany nawet za 1,4 do 2 milionów złotych.

„Macierzyństwo” - obraz z 1904 r. przedstawia żonę artysty – Teodorę Teofilę Pytko, trzymającą w ramionach jedno z trojga ich dzieci. Niełatwo określić, o które chodziło; może to być zarówno Mietek, jak i Staś. W „Macierzyństwie” synek z czułością wtula się w matkę, znajdując ukojenie. Teodora, widziana z profilu, przytula synka i zamyka oczy. W ten sposób odcinają się od otaczającego ich świata. Z licznych relacji, pozostawionych przez współczesnych artyście, wynika, że państwo Wyspiańscy byli dobrymi i czułymi rodzicami.  

W 1905 r. Wyspiański namalował kolejny obraz pt. "Macierzyństwo", który został zakupiony i ofiarowany do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie przez znanego krakowskiego kolekcjonera Feliksa "Mangghę" Jasieńskiego. 

"Sugestywność wizji dzieciństwa, umiejętność uchwycenia chwili i bezgraniczna czułość dla własnych dzieci, które zresztą portretował najczęściej, czynią te pastele jednymi z najważniejszych malarskich interpretacji dzieciństwa w sztuce europejskiej" - zaznacza Juliusz Windorbski. 

Na aukcji Sztuka Dawna licytowanych będzie ponad 70 obiektów. Pochodzą one z następujących okresów i szkół: Modernizm, Wiek XIX, Ecole de Paris, Międzywojnie. Jak zaznacza Windborski, "szczególną uwagę przykuwają: potężny obraz Juliana Fałata z 1898 r., przedstawiający scenę +Po polowaniu w Hubertusstock+, na którym artysta umieścił swój autoportret, o czym zresztą wspomina w swoich pamiętnikach. Obraz ten historycy sztuki uznają za mistrzowskie osiągnięcie polskiego modernizmu". 

"Ponadto licytowany będzie bardzo piękny, duży obraz Eugeniusza Zaka +Kobieta z dzieckiem+ z 1925 r. związanego z Ecole de Paris. Z tej grupy malarzy na aukcji znalazło się kilka ciekawych prac, m.in. Kislinga i Makowskiego. Licytowane też będą: świetny pejzaż morski Władysława Ślewińskiego, znakomity obraz Januarego Suchodolskiego +Chodkiewicz pod Kircholmem+ z 1858 r., +Portret Antoniego Serafińskiego+ namalowany przez Jana Matejkę, a mistrz Matejko zawsze wzbudza na aukcjach sensację, a także piękny nokturn Józefa Chełmońskiego +Wschód księżyca+" - dodał prezes DESY Unicum.

W jego ocenie rynek sztuki w naszym kraju ma się bardzo dobrze. "Jest duże zainteresowanie sztuką. Oczywiście kolekcjonerzy szczególnie zwracają uwagę na prace wybitne; tu zawsze są chętni do licytacji. Można jednak śmiało stwierdzić, że polska sztuka cieszy się coraz większym zainteresowaniem i coraz wyższe ceny osiągają prace polskich twórców". 

Stanisław Wyspiański(1869-1907) - malarz, pisarz, scenograf, dramaturg, grafik, ilustrator, typograf, architekt. Jego krótkie życie wypełniała pasja tworzenia. Kiedy nie miał już władzy w rękach, do ramion kazał przywiązywać sobie deski, a do nich narzędzia do rysowania. Kiedy nie mógł już malować, dyktował utwory literackie. Zmarł w wieku 38 lat. 

autor: Anna Bernat(PAP)

abe/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL