„Małe Wielkie Historie” pod takim hasłem Muzeum Historii Polski zainaugurowało w Noc Muzeów społeczną akcję zbierania pamiątek historycznych. Akcja kontynuowana będzie w następnych miesiącach, a jej podsumowanie nastąpi w Święto Niepodległości.
Jednym z najcenniejszych eksponatów przekazanych w sobotę MHP jest znajdująca się w posiadaniu rodziny Romaszewskich szafka z ukrytą skrytką. Zdaniem córki Zbigniewa i Zofii Romaszewskich Agnieszki Romaszewskiej-Guzy skrytka służyła w okresie II wojny światowej do przechowywania dokumentów i tzw. bibuły Polskiego Państwa Podziemnego. Ponownie była wykorzystywana przez zaangażowaną w działalność Solidarności rodzinę Romaszewskich w latach osiemdziesiątych. Łukasz Kubacki z Działu Wystawienniczego MHP zwraca uwagę na to, że w skrytce znajduje się data jej powstania: marzec 1940 r. oraz autograf jej twórcy.
Wśród przedmiotów ofiarowanych Muzeum jest również przekazany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego powielacz, który w latach osiemdziesiątych służył do drukowania materiałów "Solidarności Walczącej", której przywódcą był jego ojciec Kornel Morawiecki.
Z kolei wicepremier, minister kultury Piotr Gliński ofiarował MHP swoją legitymację NSZZ "Solidarność" z 1980 r. „Legitymacje takie były wykonywane ręcznie. Dzięki nim mogliśmy objeżdżać zakłady pracy na całym Mazowszu i pomagać w zakładaniu struktur Solidarności. To była wielka duma, wynikająca z uczestnictwa w nowym ruchu społecznym. Uczyliśmy się demokracji” – powiedział Gliński.
W Noc Muzeów Instytut Pamięci Narodowej przekazał MHP powielacz służący do druku podziemnych ulotek. „Można było na nim wydrukować 700 ulotek dziennie. W zbiorach IPN znalazł się, ponieważ został zarekwirowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Nie znamy dokładnie historii tego artefaktu, ale możliwe że należał do Andrzeja Czumy lub był wykorzystywany przez Solidarność w Paryżu” – powiedział Andrzej Pieczunko, zastępca szefa Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN.
Znany aktor Antoni Pawlicki ofiarował Muzeum znajdujący się w jego rodzinnych zbiorach plakat teatralny ze słynnej inscenizacji „Dziadów” z 1968 r. w reżyserii Kazimierza Dejmka.
Wśród przekazywanych pamiątek większość pochodzi z okresu PRL, szczególnie z działalności opozycji w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Były pracownik Studia Miniatur Filmowych w Warszawie ofiarował doskonale zachowany wyszywany sztandar Solidarności. Jego wyjątkową cechą jest umieszczenie obok symbolu Solidarności haftowanego orła w koronie oraz dat upamiętniających najważniejsze zrywy społeczne w okresie PRL: 1956, 1968, 1970, 1976 i 1980.
Zbiórka eksponatów dla MHP trwa również w innych miastach: Łodzi, Wrocławiu i Katowicach. Wczoraj odbyła się w Krakowie. Wśród przekazanych pamiątek znalazły się między innymi przedwojenne materiały upamiętniające rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja – broszury, ulotki, ilustracje.
W trakcie zbiórki trwającej w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu MHP przekazany został list z 1915 r. napisany przez żołnierzy Legionów Polskich, a także przedwojenne fotografie szkolne oraz legitymacje osób odznaczonych za zasługi wojenne. W zbiorach Muzeum Historii Polski znalazły się również pamiątki przekazane przez znanego wrocławskiego architekta Olgierda Czernera związane z powstaniami śląskimi, między innymi legitymacja Związku Powstańców Śląskich.
Patronami medialnymi akcji „Małe Wielkie Historie” są Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Polska Agencja Prasowa.
szuk/mjs